Последњих година научници су интезивно радили испитивањима чији су резултати показали да се мачке, баш као и пси дубоко везују за људе. Ова, на први поглед компликована створења могу и желе да комуницирају са нама, а доказано је да чак и прате сваки наш корак кад смо у близини.
Онима који нису љубитељи мачака, ће ово можда звучати невероватно али и оне могу да распознају своја имена. И не само то, најновија студија сугерише да оне имају капацитет за много више него што смо до сада мислили.”Оно што смо открили је запањујуће”, објаснио стручњак за животиње Сахо Такаги, са Универзитета Азабу у Јапану. “Иако се чини да мачке не обраћају пажњу на наше разговоре, оне управо то раде.”
“Модел мачке”
У својим многобројним експериментима, Такаги и његове колеге су проучавали понашање мачака. Без обзира да ли су у питању усамљени појединци, или пак многобројна крзнена дружина у домаћинству или у популарним тзв. “мачјим” кафићима у Јапану, свака од њих је била идеалан кандидат за изучавање.
У тестовима, истраживачи би испитанику представили познату мачку приказујући њену фотографију на екрану рачунара. Ова виртуелна мачка је названа “модел мачка” за потребе истраживања.
Кад би приказали фотографију на екрану, пустили би снимак гласа власника који је наглас изговорао име модела мачке или неко друго име.
Оно што је тим открио је да су мачке из истих домаћинстава дуже провеле гледајући у екран рачунара током изговарања “лажног имена”.
Збуњеност или можда чак и заинтригираност неслагањем између имена модела мачке и фотографије која им је приказана, научници објашњавају као доказ разумевања неподударности.
Међутим, мачке из кафића су показивале другачији образац понашања кад би им рекли погрешно име приликом испитивања. Научници верују да је ово вероватно узроковано чињеницом многобројне заједнице, која броји и преко десет мачака.
“Само су кућне мачке очекивале специфично мачје лице након што су чуле одређено мачије име, што сугерише да повезују име и одређеног појединца”, пишу истраживачи у свом раду.
Научници сматрају да мачке вероватно упамте и науче ове врсте односа између имена и лица, приликом посматрања интеракције између осталих укућана. Стога је могуће да мачке које живе у кафићима, немају исте могућности да науче имена других мачака.
Илустрација: Научници сматрају да мачке упамте и науче ове врсте односа између имена и лица
Људи као стимуланс
У другом експерименту, истраживачи су спровели сличан тест, али су користили људе као стимуланс уместо “модела мачке”. Мачкама је показивана фотографија особе са којом живе у домаћинству са више чланова. Опет су говорили тачно или нетачно име модела.
Овог пута се чинило да мачке поново гледају у екран нешто дуже приликом неслагања између фотографије и имена. Међутим, овај пут је реакција била израженија у домаћинствима у којима је живело више људи и у домаћинствима у којима је мачка провела дуже времена са другим члановима.
“Наше тумачење је да мачке које живе са више људи имају веће могућности да разликују имена која се користе у односу на мачке које живе са мање људи, а да живот у породици дуже време повећава ово искуство”, објашњавају истраживачи.
Будуће студије ће открити више детаља
Треба споменути да иако истраживачи који су вршили ову студију, њене резултате представљају као – “прве доказе да домаће мачке повезују речи својих власника и њихове друштвене референце кроз свакодневна искуства” – ово је још увек мали обим којим је обухваћено тек неколико десетина мачака. Стога, су потребна додатна и обухватнија истраживања која ће разјаснити социјалне интеракције у мачијем свету.
У том циљу, тим из Јапана признаје да још увек не знамо много о специфичним механизмима који стоје иза социјалног учења код мачака.
Како и сами признају далеко смо од разумевања на који начин оне повезују имена и лица и примењују стечено знање окружење у ком живе. Део овог проблема лежи и у чињеници да их је тешко проучавати. И без обзира што нам се чине ближе него икад, оне су и даље самосталне животиње којима човек не може да наређује лако.
“Једна од мачака које су биле испитиване је завршила само први задатак пре него што је побегла”, додају они.
Извор: https://nationalgeographic.rs/priroda/vesti-i-zanimljivosti/a39155/Macke-prepoznaju-imena-svojih-ukucana.html
ФОТО: Pixabay