Патуљасти кунићи су најпогоднији за држање у дому као кућни љубимци, а посебно популарна минијатурна раса је лавља глава.
Лавља глава је патуљасти кунић, тежак до око 1, 5 килограм. Назван је тако по дугом крзну око главе и грла које има изглед лавље гриве. Отуда их неки љубитељи зову кунићима са лављом гривом. Њихово крзно је краткодлако и подсећају на широко распрострањене холандске патуљасте куниће. Виђају се у типичним бојама кунића, од беле до црне, укључујући и шарене. Пошто је лавља глава млада раса, њен изглед може да ваврира, али сваки кунић има “огрлицу” длаке око врата налик лављој гриви. Типичне за расу су и кратке заобљене уши, мада све више има мужјака са шиљатим ушима.
Пријатељство и опрезно дружење са децом
Са великим, округлим очима и меким, рашчупаним крзном, лавље главе су високо на листи кућних љубимаца које желе деца. Међутим, треба бити опрезан; иако постоји неколико пријатељски расположених варијетета расе који уживају у мажењу, за њих је потребно стрпљење.
Добро социјализоване лавље главе се лако припитомљавају и постају верне. Оне су радознале, али им је потребно време за осамљивање. Погодне су за децу од осам година навише.
Ипак, главна одговорност је на родитељима који треба да надгледају дечију игру са лављом главом и да се побрину за васпитање кунића.
Илустрација: Ова врста кунића воли друштво па је препорука да се држе у пару
Како се држе и чувају лавље главе
За смештај ових кунића потребно је доста простора како би могли да скакућу до миле воље. Као и сви кунићи, они воле друштво, па набавите барем две лавље главе. Можете их држати са бројним расама кунића, попут холандског патуљастог. Мешовити полови се добро слажу, али се саветује кастрација мужјака. Често долази до свађа међу женкама, али ако убаците и мужјака, он ће створити хармоничну групу.
Може ли лавља глава складно живети са заморцем
Заморци нису добри друштвени партнери. Иако ови мали кућни љубимци имају сличне потребе за смештајем, исхраном и дружењем, комуникација између њих није “плодоносна”.
Опрезно и приликом сусрета лављих глава са мачкама и псима: никад не остављајте ловце и потенцијални плен без наџора.
Нега, смештај и активност лавље главе
Навикавајте овог кунића на четкање од најранијег узраста. Чешљање длаке једном недељно спречава мршење и ућебавање. Као и код свих патуљастих кунића, дуге канџе морају му бити скраћиване како би се спречиле болне повреде.
Може да борави у дому, али и на отвореном. Потребно је довољно простора, јер воли ширину за скакање и истраживање. Кавез у коме ће боравити треба да буде димензија 150 џ 60 цм и 50 цм висине, односно што већи, то је боље.
Свакодневно вежбање је важно да би овај кунић трошио енергију. Добра алтернатива типичном смештају је кавез у ограђеном делу просторије или на отвореном. Њихова дневна “доза” скакања је најмање пола сата, идеално 60 минута дневно.
Уз чиније за храну и воду, део његове обавезне опреме је и мала дрвена кућа у коју може да се повуче и да се одмара. Патуљасти кунићи воле да копају, па добро обезбедите ограде како не би побегли.
Лавље главе лети и зими
Иако делују крхко, лавље главе су робусне и опуштене на отвореном, чак и зими. Неопходно је да се полако прилагоде промени климе, односно да целу јесен проведу на отвореном. Њима порасте густа зимска длака, која их греје на температури испод нуле. Ако их зими држите у затвореном, пазите да се не приближе извору грејања. Сув ваздух може им нашкодити једнако као и промаја. Лети припазите да се кунић не прегреје.
Илустрација: Лети водите рачуна да се ваш љубимац не прегреје и редовно га расхлађујте
Исхрана лавље главе
Било да се ради о холандском лопу, рексу или лављој глави, свима је потребно много зелениша уза оброк, јер се кунићи првенствено хране травом и биљем у дивљини. Ако имате башту са засадима поврћа, можете пустити кунића да брсти. Сено, зачинско биље и зелениш попут маслачка или першуна су њихове намирнице.
Свеже поврће и повремено мале количине воћа су такође добро освежење јеловника лављих глава. Сунцокретове семенке (четири комада по килограму телесне тежине кунића недељно) ће обезбедити омега-3 и омега-6 масне киселине. Сено и трава такође треба да буду доступни овим кунићима.
Здравље лавље главе
Као и сви кунићи, болесне лавље главе ће се трудити да сакрију своје стање, јер би у дивљини били лак плен. Зато пажљиво посматрајте своје куниће. Уколико приметите екстремну дијареју или промене у њиховом понашању, однесите их ветеринару.
Проблеми са зубима су међу најчешћим тегобама који их прате. Ово може бити последица неправилног положаја зуба, али се о томе посаветујте са ветеринаром.
Редовно вакцинишите свог патуљастог кунића против миксоматозе и РХД (хеморагијске болести кунића). Ако се о њему добро бринете, лавља глава ће вам правити друштво најмање десет година.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/male-zivotinje/3734901-kunic-lavlja-glava-osobine-ishrana-zdravlje
ФОТО: Pixabay