Мачке нису претерано крупне животиње, али њихове канџе, зуби, атлетске способности и природни инстинкт омогућавају им да буду савршени ловци. Природно је и нормално да мачке лове мале животиње и многи људи претпостављају да оне убијају ради хране, али то није увек случај.
Не једе свака мачка свој плен.
У ствари, уобичајено је да домаће мачке лове, убијају, а затим остављају тело своје жртве нетакнуто.
Зашто то раде? Питате ли се понекад да ли је ваш љубимац заиста хладнокрвни убица само из забаве?
Мачке следе свој природни нагон
Суштина је да домаће мачке лове и убијају, јер им то налаже инстинкт. Кроз историју, чак и након што су одлучиле да се припитоме и блиско живе са људима, мачке су биле идеалан облик контроле штеточина и тек недавно смо позвали ове животиње у наше домове да буду чланови наше породице. То значи да су се мачке током већег дела своје историје ослањале на ловачке вештине да би опстале.
Ако је мачка била лош ловац, вероватно није могла да преживи и као резултат тога, само најбољи ловци су живели довољно дуго да се репродукују и пренесу гене на потомство. То је постепено довело до тога да већина мачака усаврши ловачке инстинкте. Иако живе у дому, мачке их с времена на време показују и никад их не заборављају.
Мачке не лове, јер добијају оброк на лакши начин
Иако код мачке постоји инстинкт за ловом, он је само делимично повезан са глађу. Мачке у прошлости су убијале плен да би јеле, али нису увек јеле одмах након успешног лова. Оне су могле да приуште себи да чекају док не огладне да би отишле у лов. Лов је успешан само у око 50 посто времена, а мачке су знале да ако виде прилику, морају да је искористе без обзира на то да ли су гладне или не. Ако би ухватиле жртву, а нису биле спремне да једу, обично би сакриле плен коме би се касније враћале.
Ово понашање и данас је присутно код мачака. Разлика је у томе што мало кућних мачака огладни довољно да прибегне тешком послу који је повезан са једењем мртвог плена.
Илустрација: Мачке следе своје нагоне за ловом чак и кад храну добијају од власника
Данас је мачкама лакше да мјаукну власнику након чега добијају пуну чинију! Из тог разлога, многе кућне мачке лове и убијају, али не једу свој плен. Већа је вероватноћа да ће нешто што улове и грицнути ако су гладне, али такође знају да њихова бесплатна храна има добар укус. Њихов опстанак не зависи од тога да једу оно што лове, тако да већина данашњих мачака не лови да би јела.
Мачке лове плен и због мајчинског инстинкта
Други разлог због ког мачка не једе плен могао би да има везе са њеним мајчинским инстинктом. Заједно са природним инстинктом за ловом када им се укаже прилика, женке мачке имају инстинкт да се брину о члановима своје породице. У дивљини лове да покажу својим мачиц́има штра треба да раде да би обезбедили себи оброк и доносе плен породици која треба да једе. Мачка мајка неће сама јести плен док не буде сигурна да њена породица више није гладна.
Чак и ако је мачка стерилисана и никада није имала потомство, она ће имати овај инстинкт. Али уместо да храни мачиће, она ће помислити да јој је задатак да нахрани – власника и породицу. Она не очекује да власник обезбеђује плен и лови, па ће доносити мртве мишеве, птице и друга створења како би била сигурна да нећете гладовати.
Многи власници мачака доживели су управо то да им љубимица донесе мртву животињу у кућу, спусти је на под или у крило, а затим се поносно склони без интереса да га сама поједе. То је диван мачији гест и значи да она брине о вашој добробити.
Студије показују да су мачке одговорне за убијање милијарди малих животиња годишње. То је огроман број, кад знамо да већину њих мачке убијају инстинктивно, а не због глади.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/ponasanje-macaka/3904866-zbog-cega-vecina-kucnih-macaka-ne-jede-plen-koji-ulovi