Мачке преду да би комуницирале са вама, али да ли увек знате шта покушавају да вам кажу?
„За мачке је предење начин комуникације“, каже ветеринарка Сузан Витред и додаје да „тако показују емоције. И док то обично значи да су срећне, али то може да значи скоро сваку емоцију – срећну или тужну.”
Др Витред сматра да су мачке прилично тајновите за почетак, а што се тиче предења, мисли да ће тако и остати.
„Можда никада нећемо знати све разлоге зашто то раде“, додаје она.
Међутим, стручњаци су открили неке од разлога због којих би мачке то могле да раде, преноси Reader’s Digest.
Срећне су
Ово је највероватнији разлог зашто мачка преде.
„У већини случајева када чујете мачку како преде, то је позитивно“, каже ветеринар Веред Бар и додаје да је то нешто што мачке раде када су срећне и задовољне.
Воле оно што радите
Ако мазите своју мачку и она преде и одједном дођете до тачке у којој се та тиха вибрација претвара у зујање млазног мотора, знате да радите нешто како треба.
„То предење је начин на који мачка каже да јој се свиђа то што радите“, каже ветеринарка Кара Нелсен и додаје да када имате мачку у крилу и мазите је, она ће прести да вам да до знања да наставите.
Илустрација: Мачићи почињу да преду са само два дана и тиме поздрављају мајку
Поздрављају вас
Понекад је довољан само улазак у кућу и ваша мачка ће почети да преде.
„То је само још један облик поздрава“. То је слично начину на који ће се трљати о вашу ногу када желе пажњу. У суштини оне су само срећне што сте код куће и преду да вас обавесте.
Желе нешто
Заједно са другим врстама мачјих вокализација, мачке такође могу да користе своје предење да комуницирају са људима када нешто желе.
„Понекад само покушавају да покажу да желе пажњу или су гладне“, каже др Нелсен.
Комуницирају путем кодова за мачке
„Мачићи почињу да се преду са два дана да би поздравили своју маму. Такође користе предење да сигнализирају једни другима“, каже др Витред.
Како мачићи расту, они такође користе предење да покажу да су гладни или усамљени, и на крају преду када су задовољни.
Под стресом су
„Понекад у амбуланти видимо мачке које јако нервозно преду, а види се да не преду зато што су срећне, већ зато што су нервозне“, каже др Бар.
Он мисли да је предење заправо метод самоумиривања. Такође мисли да нема довољно истраживања која показују да предење ослобађа ендорфин, али постоји мишљење да је то можда начин да себи кажу да је све у реду.
Илустрација: Мачке преду кад су срећне, али и да утеше себе кад су болесне, сматрају поједини ветеринари
Пате или су болесне
Познато је да преду и мачке које су веома болесне.
„Као ветеринар за хитне случајеве, видео сам много мачака које нису у доброј ситуацији, и видео сам мачке које преду када су заправо близу смрти или имају јак бол“, каже др Нелсен.
Он додаје да није сигуран да ли им то заправо помаже да се осећају боље или само покушавају да се некако утеше, каже Н1 Загреб.
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/sedam-razloga-zasto-macke-predu/