Власницима кућних љубимаца може бити тешко када се пси не осећају добро, јер може бити веома тешко одредити узрок њихове нелагодности.
На крају крајева, они не могу вербализовати своја осећања, али нам свакако могу послати знаке. Један од сигнала да нешто није у реду са здрављем вашег пса је лизање шапа, преноси Yahoo.
Разлози због којих пси лижу шапе могу бити различити, од једноставног свраба до нечег озбиљнијег.
Докторка Фиона Ли, ветеринарка на Клиници за животињску дерматологију, објашњава на шта треба обратити пажњу и када контактирати свог ветеринара. Закажите састанак са својим ветеринаром ако лизање потраје да бисте утврдили узрок.
Ево неких од разлога зашто пси лижу своје шапе:
Траума или страно тело: Било шта од посјекотине до сломљеног нокта или уганућа може изазвати нелагодност.
Секундарне инфекције: Ветеринар може да провјери инфекције укључујући стафилококе, гљивица Малассезиа и паразите Демодек. др. Ли каже: „Могу бити хронични ако се не лече или лече на погрешан начин“.
Алергије: Др. Ли објашњава да су буве најчешћа алергија, али шапе су мање погођене. Алергије на храну су мање уобичајене, али шапе могу бити погођене. Алергије на животну средину могу се дијагностиковати искључивањем.
Хормонске болести: Др. Ли објашњава да лизање шапа може бити показатељ хипотиреозе и хиперадренокортицизма.
Аутоимуне болести: Др. Ли каже да би аутоимуне болести, укључујући пемфигус фолиацеус и симетричну лупоидну ониходистрофију, могле бити одговорне.
Рак: Не треба искључити ни рак, посебно код старијих кућних љубимаца, преноси Крстарица.
Хемикалије: Контактне алергије на хемикалије су релативно ретке. Др. Ли је рекла да ће лезије обично бити на другим местима на телу. Ако сте забринути због хемијског контакта, очистите шапе марамицом за кућне љубимце и обратите се свом ветеринару.
Илустрација: Лизање шапа може да укаже на бројне болести вашег љубимца
Др. Ли саветује да ветеринар провери да ли ваш љубимац стално лиже шапе. Она упозорава: „Укор није корисна медицинска мера. Ако ништа друго, само ће отићи у другу собу и лизати се. Ако је кућни љубимац самотрауматичан, ставите му огрлицу јер неће знати када да стане’.
Власници кућних љубимаца треба да посете ветеринара ако постоје знаци акутног бола или нелагодности, као што је шепање. Ако постоји хронично лизање шапа или инфекција, препоручује се ветеринарски дерматолог. Др. Ли препоручује да током посете питате ветеринара о цитологији (тј. да погледате дијапозитиве под микроскопом). Она објашњава: „Пречесто, упркос овој забрињавајућој ери отпорности бактерија, антибиотици се користе када су уместо њих потребни антифунгални или антиинфламаторни лекови“, преноси Вечерњи лист.
Извор: https://www.nezavisne.com/zivot-stil/zivotinje/Zasto-psi-lizu-svoje-sape/831978
ФОТО: Pixabay