Пролеће је време најезде крпеља који вребају из високе траве. Ово може бити посебно опасно за кућне љубимце, мачке које излазе напоље и пасе који обожавају да се ваљају по трави и тако нехотице могу да покупе крпеља. Ветеринари имају неколико савета шта урадити уколико се крпељ закачио за пса.
Пре свега крпеља треба што пре извадити из коже пса. За то може да вам послужи пинцета или специјални одстрањивач за крпеље који може да се купи у пет шоповима. Оно што је изузетно важно је крпеља никако не мазати уљем, алкохолом, бензином нити било каквим сличним средством јер ово врло опасно. Наиме, приликом уједа пса крпељ се устима закачи за кожу. Његови органи за дисање се налазе у средишњем делу тела. Уколико га намажете, рецимо алкохолом, он почиње да се гуши и избацује паразите директно у крвоток пса, при чему се убрзава инфекција.
Уколико процените да не може сами да одстраните крпеља у што краћем року се јавите ветеринару.
Илустрација: Уколико крпеља намажете алкохолом он почиње да се гуши и избацује паразите директно у крвоток пса
Провера после сваке шетње
После сваке шетње неопходно је детаљно проверити да ли је ваш има крпеља. Најчешће се закаче за њушку, у пределу очију, око ушију, испод врата, предњих ногу и стомака где пас, иначе, по природи има мање длака.
– У случају инфекције коју проузрокују крпељи, ваш љубимац може оболети од више болести. Код нас се најчешће јављају лајмска болест или борелијоза од које обољевају и људи. Уколико се пас не лечи на време адекватном терапијом ова болест може довести и до угинућа животиње. Поред ове код нас су заступљене још две болести које преносе крпељи и то бабезиоза, позната као крпељска грозница и анаплазмоза. И ове болести, уколико се пас не лечи, могу довести до фаталног исхода по вашег љубимца – објаснили су ветеринари.
Први симптоми болести могу се појавити пет до седам дана након угриза крпеља.
Илустрација: Коју врсту заштите од крпеља ћете одабрати зависи од узраста, тежине и начина живота пса
Како заштити пса?
Заштита пса од крпеља је најбоља превентива. На тржишту постоји велики број препарата у облику огрлица, таблета, ампула…
Коју врсту заштите ћете одабрати зависи од узраста и тежине пса, његовог начина живота, односно да ли живи у кући или не, колико често се купа, као и од укупног здравственог стања вашег љубимца. Уколико нисте сигурни које средство је најбоље за вашег пса, пожељно је да се посаветујете са ветеринаром. Пролеће јесте време веће активности крпеља, али услед све топлијих зима посебно у градовима, крпељи активни практично током целе године.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay