Постоји више разлога зашто мачке знају упорно избјегавати воду, иако њихови већи рођаци попут тигра и леопарда радо ускоче у воду како би се расхладили или ухватили плијен.
Тежа длака
“Кад мачка постане влажна, длака јој је тежа, хладнија и неугоднија. Такође, може дуго потрајати да јој се длака осуши. Постоји још један аспект. Мачке су брза и спретна бића, лаке у ногама и вјеште у скоковима и равнотежи. У води могу осјетити губитак контроле јер их она успорава. Чак и након само једног таквог негативног искуства и ваша мачка може рећи ”не хвала” будућим излетима у воду” каже америчка ветеринарка Ева Електра Коен.
Каже да су мачке врло чисте животиње – оне проведу 30 до 50 одсто времена у дану лижући се и уређујући длаку. Није им у природи да се купају па могу осјетити страх од воде која им је заправо непознаница.
“Као и на све друго непознато, почетна реакција може бити страх. Та се реакција страха зна погоршати ако су власници користили пиштољ за прскање водом или флашу с распршивачем како би водом одвратили мачке од тога да се пење на намјештај или кухињски пулт” објаснила је Џенифер Кастен, ветеринарка из “Tomlyn Veterinary Science” у САД.
Додала је:
“Понекад мачке избјегавају воду због мириса хемикалија које осјете у њој.”
Илустрација: Воле да се играју са прскалицама и водом из славине зато што имају контролу
Зашто се воле играти млазом воде из славине
Неки људи се питају, ако већ не воле воду, зашто се радо играју млазом који цури из славине. У овом случају ради се о томе да животиња има контролу, а млаз воде јој је забаван за хватање шапом јер се помиче, свјетлуца и производи буку – подсјећа је на плијен или играчку.
Др Коен напомиње да постоје неке врсте мачака које с водом немају проблема, као што су бенгалска мачка, абесинска, Маине Цоон, преноси “Аваз”. Оне имају другачију текстуру длаке, што их чини отпорнијима на воду и не осјећају нелагоду у њој, често чак уживају у пливању, наводи “Reader’s Digest”.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci?page=2
ФОТО: Pixabay