Шармантни комичар, добар за почетнике, самоуверен и друштвен, воли чешкање по глави и може да поживи тридесет и више година, везује се за једну особу и у многим земљама је забрањен као кућни љубимац. У питанју је наравно папагај познат је по шармантном и комичном темпераменту и спремности да научи људски говор.
Смештај и брига о квекеру
Квекери су веома активни и потребно им је много простора за игру, а кавез у коме живе мора бити направљен од јаког материјала: квекери воле да се забављају отварањем брава.
Посуда са водом у кавезу биће његов мали базен за купање и птица ће у њему уживати сатима. Квекер може постати агресиван ако осети да му је дом угрожен. Осећа посесивност над кавезом у коме живи, па ако донесете још једну птицу у дом, нека она има свој кавез. Квекер је и неустрашив, и срчано ће се супротставити псу и мачки ако посумња да неко од њих претендује на његов дом.
Исхрана и здравствени проблеми квекера
Најчешћи здравствени проблем код квекера је гојазност која може да изазове болест масне јетре и недостатак хранљивих материја који узрокује чупање перја. Самоповређивање је уобичајен, иако нездрав начин на који се папагаји носе са досадом и немиром. Ипак, квекере је релативно лако одучити од ове навике, у поређењу са другим папагајима.
Квекери су велики гурмани и њихова исхрана треба да укључује воће, поврће и орашасте плодове које обично једу у дивљини. Њихова главна исхрана треба да буде висококвалитетна и комерцијално формулисана мешавина, уз додатак разноврсног свежег воћа и поврћа, лиснатог поврћа и орашастих плодова.
Немојте им давати коренасто поврће и паприку. Баците храну коју не поједу. Сувише сунцокретовиих семенки, кикирикија и проса створиће гојазног квекера. Свежа вода увек треба да му буде доступна. Ни под разно немојте давати авокадо, чоколаду и кафу.
Илустрација: Ова птица је врло активна и воли играчке
Активност квекера
Набавите квекеру обиље играчака и све што је потребно да сагори вишак енергије. Потребно му је најмање два сата дневног летења, па обезбедите собу у којој не може да се повреди. Лопте, звона и мање играчке за жвакање ће га заинтересовати, баш као и компликованије занимације, попут слагалице.
Дозволите му да испољи инстинкт за прављење гнезда: покушаће да уплете неке ствари у решетке кавеза или да се угнезди у углу ваше куће, користећи предмете које пронађе.
Извор: Телеграф.рс
ФОТО: Pixabay