Занимљиво је проучити свакодневни живот у старом Риму, и између осталог, сазнати и које су животиње људи имали у том периоду.Стари Рим не престаје да нас фасцинира. Иако су од овог периода прошли векови, и даље се дивимо бројним артефактима тог доба, питамо се како су настале неке грађевине, а још нам је већа мистерија – како су римски путеви преживели толико година.
Занимљиво је и проучити свакодневни живот Римљана тог доба, па између осталог, сазнати и које су животиње имали.
Када размишљате о животињама у старом Риму, прва слика која вам може пасти на памет могла би укључивати гладијаторску арену. Али, шта је с кућним љубимцима? Да ли су стари Римљани уопште имали кућне љубимце? А ако јесу, какве су љубимце имали?
Пси
Чак и кад би неко замислио слику пса у староримском окружењу, с обзиром на то како се на Римљане углавном гледа као на војнике и круте политичаре, могло би се претпоставити да су пси коришћени за лов, праћење и чување имовине или стоке. Били би сте у праву ако би то помислили.
Пси су се користили у ратовима, у лову, као и за чување, што се лепо види на најпознатијем мозаику из Помпеје, Cave canem. Ова животиња се, међутим, и тада сматрала човековим најбољим пријатељем, пише Пун куфер.
Штавише, Арнолд Тојнби, угледни енглески историчар, рекао је како је “љубав према кућним љубимцима била једна од најпривлачнијих особина староримског карактера”.
Стари Римљани су знали које расе паса су добре за различите ствари. На пример, Лаконијски пас у Молусус коришћени су за лов и чување стоке, а о овим врстама паса врло детаљно говоре аутори који су се бавили пољопривредом.
Што се тиче паса као кућних љубимаца, позната пасмина била је Мелитан: „пас за крило“. Овај дугодлаки пас кратких ногу и шиљатог носа може се видети на скулптурама и познато је да је био популаран међу грађанима више класе.
Илустрације: Мачке су биле цењене јер су ловиле мишеве
Мачке
Можда неочекивано, али мачке нису биле популарни кућни љубимци међу Римљанима. Да, у Риму је било мачака, заправо много, а вероватно су их тамо на бродовима довезли грчки колонизатори, још у петом веку пре нове ере.
Мачке су у Риму углавном сматране ловцима на мишеве. Чак су морале да се такмиче с ласицама и творовима за титулу главног ловца на глодаре, јер су те животиње за ту сврху држане у римским кућама. Један поглед на помпејске мозаичке приказе мачака могао би бити довољан да покаже како су неки (или сви?) Римљани гледали на мачке.
Осим у градовима и вилама, остаци мачака пронађени су у војним утврђењима. Према наводима Доналда Енгелса, аутор књиге „Цлассицал цатс“, латинска реч „цаттус“ у значењу мачке први пут је коришћена у војном контексту.
Илустрација: Славуј је био статусни симбол
Птице
Нашироко познате Катулове песме о врапцу његове девојке и његовој смрти могле би, ако их читамо буквално, довести до погрешног закључако да су птице биле чест кућни љубимац у старом Риму.
Птице су заиста држане као кућни љубимци и биле су прилично популарне, но, чини се више као статусни симбол. Неке врсте, попут љупких распеваних славуја, биле су скупе, а ако бисмо веровали Плинију, могле су досећи цену по којој су се продавали робови.
То не значи да њихови власници нису волели птице као кућне љубимце, само да литерарни и уметнички докази показују птице затворене у кавезима у домаћинству, али и као облик забаве (птице које говоре). Они сигурно нису били предмет многих епитафа, као што су били пси.
Чини се да је кавез за птице као артефакт карактеристичан за Рим. Према Плинију, први човек који је изумео кавез такође је био Римљанин. Иако нема физичких доказа, писани извори помињу кавезе од сребра, злата, слоноваче и корњачиног оклопа.
Илустрација: Разне врсте риба су гајили као љубимце, али и за јело
Рибе
Ако проширимо дефиницију кућног љубимца, што бисмо требали да урадимо, с обзиром на нешто другачији однос Римљана према кућним љубимцима (у односу на нас данас), можемо говорити и о рибама које су држане у римским домаћинствима.
Само у Помпеји пронађено је више од 70 водених структура унутар вила, од којих су многе садржавале рибе. Ипак, иако су служиле као статусни симболи попут птица, рибе су могле завршити и као вечера свог господара.
Дакле, чували су их као украс и као храну. Кружиле су чак и гласине да су неки оплакивали смрт својих риба и да су неки своје љубимце китили наушницама и огрлицама, преноси City Magazine.
Што се тиче врста риба које су се држале у римским рибњацима и базенима, било је ту свега. Неке су биле намењене за излагање, друге за храну.
Као храна биле су популарни иверак, риба лист… Ципле су били јестиве, али и занимљиве због свог понашања, а ципле су држане и за забаву јер су склоне искакању из воде. Касније се прочуло како су се разне врсте јегуља продавале за огромне количине новца.
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/koje-kucne-ljubimce-su-ljudi-imali-pre-2-000-godina/
ФОТО: Pixabay