Мачке никада не доживљавају менопаузу, тако да могу остати скотне чак и у касним зрелим годинама.
Ако посумњате да мачка очекује мачиће, али не знате како да то са сигурношћу утврдите, постоје сигурни знаци који указују на трудноћу.
Ево којих 6 знакова гравидности можете да приметите код мачке, ако претпостављате да очекује мачиће.
1. Мачка не доживљава топлотне циклусе
Топлотни циклус или еструс се не јавља кад мачка остане скотна. Исто важи и за друге врсте, укључујући људе. Мачка не осећа потребу за парењем, а ниво хормона у њеном телу се мења.Пуштате ли мачку да излази и да се дружи са другим мачкама, вероватно мужјацима? Ако еструс изненада престане, највероватније очекује мачиће.
2. Мачка није узбуђена због хране
Мачија трудноћа изазива различите промене у понашању и телу, а једна је и смањен апетит. У првим недељама скотности, мачка ће јести мање и може да има мучнину, баш као и жене.
У другој половини трудноће апетит ће јој се вратити, али ће мање јести, јер ће већи део стомака заузети њене будуће бебе.
Илустрација: Мачке немају климакс и могу да остану скотне и у зрелим годинама
3. Мачије брадавице постају веће и ружичасте
Мачкама које очекују мачиће повећавају се брадавице и постају приметне ружичасте боје већ у другој или трећој недељи трудноће. Ово се дешава због повећаног дотока крви у млечне жлезде како би се касније стимулисала лактација.
Како се приближава коћење, из брадавица ће почети да се лучи јасно бели или провидно бели исцедак.
4. Мачка добија на тежини
Повећање телесне тежине је нормално за све гравидне животиње, па ни мачке нису изузетак. Очекујте да ће се мачка угојити два до четири килограма током трудноће.
Облик тела скотне маце разликује се од тела дебеле мачке. Како стомак трудне мачке расте, подсећа на трбух магарца, а додатна тежина није распоређена једнако по целом телу.
5. Скотна мачка више спава
Као и свака друга гравидна женка, и будућа мама маца брзо се умара, мање се креће и нерадо се игра, јер би трошила превише енергије, а и више спава током дана.
Мачке воле дремку, па кад се све заједно узме у обзир, већина мачака спава између 10 и 13 сати дневно, а дремају чак 16 до 17 сати дневно. Будуће маме спавају у просеку 19 до 20 сати!
Илустрација: Промене у понашању и спавање по 20 сати знак је да мачка чека мачиће
6. Промене у понашању
Осим што више спава, гравидна мачка показује и друге промене у понашању: мења јој се карактер, па постаје нежнија према власнику и тражити више пажње.
Неколико дана пред коћење мачка прави тзв. гнездо, односно сређује место на коме ће се окотити. Она проводи више времена у самоћи, јер се тако осећа сигурно. Будуће “гнездо” прави од ћебади, пешкира или других меканих предмета које воли.
Ако нисте сигурни да ли је мачка скотна, однесите је ветеринару. Он обично дијагностикује трудноћу кућних љубимаца класичним дијагностичким методама као што су опипавање абдомена и слушање стетоскопом, а може да ураде ултразвук или снимак у другој половини трудноће, када су кичма и унутрашњи органи мачића јасно видљиви.
Трудноћа мачке траје око 60 дана, а већина мачака донесе мачиће на свет око 65. дана.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/3771621-6-najsigurnijih-znakova-macije-trudnoce
ФОТО: Pixabay