Љето је најбоље годишње доба, јер ви и ваш пас можете да изађете напоље, истражујете, играте се, шетате или трчите. Уз љетњу забаву, међутим, долазе и љетње врућине. У зависности од регије у којој живите, љета могу бити изузетно врућа.
Људи обично предузимају додатне мјере предострожности током екстремних љетњих врућина: стављају крему за сунчање како би заштитили кожу, носе наочаре за сунце да би заштитили очи, пију велике количине воде да би остали хидрирани и гледају да буду у сјенци како би се расхладили.
Баш као што предузимамо додатне кораке да бисмо се заштитили, као власници кућних љубимаца треба да предузмемо додатне мјере да бисмо заштитили четвороножне пријатеље. Врућина може створити услове који су опасни за наше кућне љубимце, а једна од највећих и уједно најчешћих тегоба коју задобију током љета су опекотине шапа.
Псеће шапе имају јастучиће који обично могу да поднесу доста екстремних услова приликом шетње на отвореном. Ипак, многе површине које је направио човјек могу да буду погубне по здравље шапа вашег пса, укључујући бетон, метал, тротоаре, асфалт.
Ове површине су опасне јер природно апсорбују топлоту и тамно су обојене, па се додатно загријавају.
Знаци да је пас “спалио” шапе
Ако је пас провео превише времена на врелом тротоару, ево неколико знакова који потврђују да су му шапе изгорјеле: шепање или избјегавање ходања, лизање или жвакање шапа, тамнија боја јастучића на шапама, видљиво оштећење шапа, пликови или црвенило. У случају да пас показује било какве знаке повреде, оштећења или опекотина на шапама, одмах га однесите ветеринару. Опекотине се лако могу отворити и инфицирати, па ће ветеринар најбоље знати како да их заштити.
Илустрација: Опекотине на шапицама могу лако да се инфицирају
Како заштитити шапе пса од врућине
Обућа: иако звучи “размажено”, псећа обућа је ефикасан (и уједно модеран) начин да заштитите шапе вашег пса од врућих површина по којима хода. Обућа за псе је дизајнирана да створи препреку између јастучића шапа и подлоге којом хода. Иако му се испрва вјероватно неће допасти, пас ће се с временом навићи на то да има заштиту на ногама.
Избјегавајте најтоплије дијелове дана: ако пас не жели да трпи ништа на ногама, постоје и друге опције заштите шапа. Како дан пролази, тротоар постаје све топлији: што је дуже сунце напољу, то дуже површина апсорбује топлоту. Зато је најбоље вријеме за шетњу пса током топлијег доба године рано јутро. Земља се хладила цијеле ноћи и постала безбједнија за јастучиће шапа.
Боравак у трави: пас који је навикао на свакодневне шетње неће правити проблеме ако га изводите на траву. Ова природна површина прија шапама, иако је љети топлија, али није ни приближно толико врућа као тротоар.
Припремите се унапријед ако знате да је ваша област посебно врућа током љетњих мјесеци.
Шта треба да избјегавате
Балзами за шапе су одлични за заштиту шапа пса током зимских мјесеци, али их љети не смијете наносити, јер се топе под топлотом тротоара и не пружају никакву заштиту када је вруће.
Шетња по врелини дана нимало није препоручљива. Тротоар је најтоплије предвече, јер је цијели дан апсорбовао топлоту, па покушајте да га потпуно избјегнете послије касног јутра. Ако је псу неопходно да изађе, ходајте по трави, а што се тиче игре – то радите у дому, преноси “Телеграф”.
Извор: https://www.nezavisne.com/zivot-stil/zivotinje/Kako-zastititi-sape-psa-od-vrucine/838616
ФОТО: Pixabay