Страни истраживачи су спровели студију у којој су сазнали како кућни љубимци утичу на људску психу.
Конкретно, научници су се бавили научним истраживањем са Медицинског факултета Универзитета Џонс Хопкинс.
Сазнали су и да су људи који имају пса у кући осигурани од развоја шизофреније – научници су дошли до овог закључка као резултат научног рада.
Напомиње се да је у научној студији учествовало око 1.400 мушкараца и жена, чија се старост кретала од 18 до 65 година. Скоро 396 испитаника има дијагнозу шизофреније, 381 са биполарним поремећајем, сви остали су били здрави.
У току научног рада, стручњаци су обратили пажњу на интеракцију ових људи са кућним љубимцима у детињству — до 13 година.
Истраживачи сугеришу да је овај фактор у стању да утиче на настанак тешких менталних обољења, јер су повезана са променама имунолошког система организма, а контакт са кућним љубимцима у раном узрасту је први озбиљнији тест имунитета.
Илустрација: Бројне научне студије су показале да људи који имају пса у кући имају мање шансе да оболе од менталних болести
Као резултат тога, научници су дошли до занимљивих закључака: људи који су имали кућне љубимце на почетку свог живота имали су 24% мање шансе да развију рану шизофренију.
Штавише, ако су родитељи добили пса пре него што беба напуни три године, ризик је постао још мањи.
Међутим, није пронађена директна веза између присуства животиње и биполарног поремећаја.
Извор: https://jjhhgf.janeeckhout.com/wp-content/discovery/?v=zhivoti-e/kako-ku-ni-ubimci-utichu-na-mentalno-zdrav-e/
ФОТО: Pixabay