При избору свог штенета, док је још у леглу, често се питамо: какву ли ће оно, кад одрасте, имати нарав? И како ће се понашати код нас првих месеци?…
Без обзира да ли сте заинтересовани за штене или одраслог пса, избор оног са добром нарави биће вам олакшан уколико познајете бар мало основе понашања паса и ако знате да посматрате. Такође, одговорни одгајивач вам може, при избору, помоћи саветима који се односе на темперамент његових паса и штенади.
Када бирате штене, потражите оно које се радо игра и учествује у разним лакрдијама легла али „прескочите” оно које упорно малтретира своју браћу и сестре. Исто тако, не узимајте ни оно штене које је стидљиво или нервозно, оно које седи по страни и само посматра осталу штенад у игри.
При испитивању нарави добро штене ће прихватити да га узмете у руке без претераног страха или неоправданог протеста (мада се може мрдати и негодовати што је оправдано). Али, одбаците свако штене које показује било какве знаке агресије, оно које покуша да вас уштине (угризе) или режи.
При избору одраслог пса, наравно, нешто је лакше проценити његову нарав, поготову ако можете да поразговарате са његовим (претходним) власником. Питајте га обавезно каква је ћуд конкретног пса, како се понаша, да ли се лако води, прихвата ли ауторитет власника, колико је агресиван и како се, рецимо, понаша према деци. Требало би да питате и какве су свакодневне активности и навике пса; да ли по цео дан скаче по кући и дворишту или се не помера са кауча? Али, најбоље је да сами, током тог разговора, добро осмотрите пса и његово понашање.
Ево неколико конкретних савета и проверених запажања.
Одрастао пас добре нарави, при првом сусрету, срећно ће вас поздравити, без икаквих знакова стидљивости или агресивности. Он ће при том сусрету са вама бити пажљив и реаговаће нормално на ваше присуство.
Када се мало боље упознате, он би требало мирно да стоји или седне поред вас док га испитујете погледом и рукама, док прегледате његову чељуст, уши, шапе, тело и реп. Уколико пас не дозвољава да га рукама прегледате и тада изгледа нервозан и раздражљив због тога, нешто није у реду са њим и можда је боље да га не узмете за кућног љубимца.
Међутим, каква ће бити нарав штенета кад одрасте мало је теже одредити. Ево и зашто.
Понашање штенади зависи од њихове старости, а то је период од одбијања од сисе до шест месеци, када се, у тој примарној социјализацији, и може пуно урадити на формирању добре нарави будућег пса.
Но, како се типично штене понаша у том узрасту од два до три месеца, када га обично и доводимо из легла у своју кућу?
Оно је зависно од вас и пратиће вас свуда. Кад буде одвојено од вас плакаће и цвилети, посебно ноћу. Оно је тада веома покорно што је повезано са зависношћу. Своју доминантност, у том периоду живота, штене може да покаже само према другим штенцима у леглу али не и према вама. Али, ако се та врста покорности развија и у наредном периоду, ваш одрастао пас може постати прилично стидљив што није добро.
Штене тог узраста има кратку пажњу; оно је тада само „беба“ и логично је што му је концентрација слаба. Али, оно је тада високо активно, живо и у сваку активност улази без икакве „уздржаности“ све док му ускоро не понестане снаге
Лако се умара. После кратке али интензивне игре, штене ће морати ускоро да дремне. Тај циклус, оличен у игри, спавању и оброку, смењује се више пута у току дана код млађих, а нешто ређе код старије штенади.
Штене тада може да се игра готово из ничега. То запамтите ако желите да га тада нечему научите.
Штене тада све жваће и све ставља у уста. Када почне да добија сталне зубе (са три до четири месеца старости), оно почиње да појачава жвакање. Ако не желите да вам изгризе све по кући најпаметније је неке ствари подићи или ставити ван његовог домашаја.
И још нешто: у том периоду штене не контролише своје физиолошке потребе или како се то каже – нема елементарно кућно васпитање. Младо штене није још развило своје физичке и менталне способности да тражи да га изведете напоље како би обавило своју малу или велику нужду.
Наравно, у реду је да покушате, већ у том периоду, да предвидите када ће штене то урадити и изведете га напоље, али немојте очекивати да ће оно потпуно да разуме оно што покушавате да му објасните. Та врста кућног васпитавања штенета биће много успешнија када напуни бар четири месеца живота.
До тада будите врло стрпљиви и нежни према њему и прихватите „новонасталу ситуацију”.
Пише Душан Мариновић
www.натура.рс