Током врелих летњих дана и тропских температура, као што је у Србији последњих дана, животињама је још теже него људима да поднесу изузетно високе температуре.
И док псе можете окупати, расхлађивање мачака је нешто теже посебно већина њих не воле воду и квашење крзна.
Ипак, према савету ветеринара постоје начини да вашој маци олакшате ове вреле дане.
1. Вода
Поставите посуде са чистом водом свуда по кући како би мачка могла да има несметани приступ води која јој је неопходна за хидратацију. Приметићете да се мачке по врелом дану непогрешиво завуку у најхладнији кутак и најчешће дрмају, мање се крећу зато је битно да им вода буде на дохват шапа. Чак и ако имате клима уређај у стану којим одржавате оптималну температуру она ће и даље углавном спавати. Такође, могуће је да ће током врелих дана јести мање хране, али нека вас то не брине.
2. Влажан пешкир
Иако не воле да се купају мачку можете расхладити влажним пешкиром. То ће јој пријати и неће се бунити. Ако имате дугодлаке мачке редовно их чешљајте како се длака не би мрсила, јер то отежава природно расхлађивање животиње.
3. Склоните тепихе
У најтоплијим данима склоните тепихе и простирке посебно са плочица које су увек нешто хладније како бисте омогућили вашој маци да лежи на њима и тако се хлади. Током тропских температура вероватно ће избегавати да се мази са вама, али то није зато што вас не воли, већ јој је вруће, а кад лежи у крилу додатно се греје.
Илустрација: Мачкама не прија врућина и тражиће најхладнији кутак
4. Подлоге за расхлађивање
На тржишту постоје бројни производи који вам могу помоћи да расхладите своје љубимце. Један од њих су специјалне подлоге за расхлађивање које могу да користе и маце и куце. Простирка је напуњена специјалним гелом који хлади, па нема потребе чак ни да га стављате у фрижидер пре употребе. Мачки ће таман добро доћи да спусти температуру тела и тако се расхлади.
5. Проверите шапе
Обратите пажњу на мачије шапе јер се ту налазе њене знојне жлезде. Ако за њом остају влажни трагови, то је знак знојења, тако да је потребно допунити јој посуду водом.
Посебно обратите пажњу и на симптоме топлотног удара код мачака:
- претерано дахтање
- летаргија
- балављење
- температура
- повраћање
- колапс и несвестица
Ако сте приметили неки од ових симптома одмах потражитепомоћ ветеринара.
Извор: Кућни љубимац