Буве воле да живе на туђ рачун и најчешће се настане на љубимцу који се због њихових уједа чеше, гризе кожу, нервозан је и опада му длака. Кад приступите истребљењу ових паразита, не заворавите да очистите и кућу!
Толико волимо мекано крзно наших кућних љубимаца, али нажалост нисмо једини!
Невероватно је, али истинито да најсићушнија бића могу да буду узроци великих проблема. Погађате, реч је о бувама.
Та мала створења невероватних способности воле да живе на “туђ рачун”.
Упознајмо се са бувама, посебно оним које проводе живот на псима и сазнајмо кога још нападају, да ли су и колико опасне и како их се можемо решити, пише Апетит.рс.
Шта су буве
Буве су мали, тамно браон инсекти чија је потпуно одрасла јединка дугачка око три милиметра.Невероватно је то да могу да скоче до 100 пута своје дужине и око 13 цм увис. Буве су и преносиоци разних болести и других паразита (попут куге и пантљичаре).
Илустрација: Пас се често и интензивно чеше или гризе иритирана места
Да ли псеће буве нападају људе?
Ово питање мучи многе људе. У свету постоји више од 2.500 врста бува, а само неколико може да опстане на човеку. Оне које обично живе на псима не могу да преживе на људима, али могу да их уједу.
Буве највероватније неће прећи на вас, али ће вас изуједати и “оставити поздрав” у виду црвене иритације.
Како препознати да пас има буве
Симптоми присуства бува на кожи пса су: свраб и угризи (пас се често и интензивно чеше или гризе иритирана места), нервоза, красте, црвенило, опадање длаке на местима угриза (обично последица алергијске реакције). Осим тога, некада је лакше уочити измет који буве остављају на псећој длаци, него саме паразите.
Да ли су буве опасне
Буве могу бити преносници других болести, а и саме по себи праве довољно штете псу и његовој кожи. Буве могу бити опасне по штенце, с обзиром на то да њихов млад организам није спреман да се суочи са овим паразитима, па лако може доћи до малокрвности.
Како се решити бува?
Најпре се обратите ветеринару који ће потврдити присуство бува. Поред тога, ветеринар најбоље познаје здравствено стање вашег пса и препоручиће најадекватнији третман.
У борби против бува најчешће се користе ампуле, бочице са течношћу која се наноси по упутству, најчешће на задњи део врата љубимца. Одмах искористите цео садржај ампуле! Пса се не треба купати два дана пре аплицирања течности, и два дана после третмана.
Огрлице против бува су мање ефикасне, с обзиром на то да имају ограничен домет, а нису добре ни за здравље здравље људи и љубимца.
Таблете за сузбијање бува постоје у разним облицима, али се о њима треба посаветовати са ветеринаром. Осим наведених препарата, у борби против бува можете да користите још и адекватан спреј и шампон.
Илустрација: Буве које живе на псима не могу да преживе на људима, али могу да их уједу
Дезинфекција дома
Буве су врло “разигране” и непрестано у покрету и виђају се свуда где је топло, па су присутне током целе године. Ако је ваш пас био у контакту с њима, пронаћи ћете их на одећи, покривачима, теписима и намештају.
Зато кад приступите истребљивању ових малих штеточина са пса, исто урадите и у вашем дому.
Одећу и постељину на којима сте пронашли буве оперите, усисајте тепихе, а остатак куће третирајте производима намењеним за борбу против ових паразита. На тржишту се могу наћи разни спрејеви, таблете и слични препарати.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/nega-pasa/3729296-buve-kod-psa-simptomi-i-eliminacija
ФОТО: Pixabay