Одрастање уз кућне љубимце највећа је благодет за свако дете. Од малих ногу деца су фасцинирана животињама, па не чуди што су сликовнице и бојанке управо конципиране тако да деца барем на слици упознају животињски свет.
Бројна научна истраживања су показала да малишани који одрастају уз кућне љубимце имају бројне предности: бољи имунитет, имају више емпатије, уче се одговорности и изражавању емоција. Зато не чуди податак да у Америци 63 одсто породица са бебом млађом од 12 месеци има кућног љубимца, док се у Аустралији број кућних љубимаца повећава за 10 одсто кад дете крене у школу.
Илустрација: Деца лакше уче уз животиње и имају више емпатије
Проучавајући интеракцију између животиња и људи, посебно деце у најранијем узрасту Меган Милер професор на америчком Универзитету Тафтс уочила је да мала деца лакше уче лекције уз животње него уз брата, сестру или вршњаке.Она сугерише да кућни љубимци могу да утичу на друштвене вештине деце, физичко здравље, па чак и когнитивни развој и да је дружење малишана са животињама повезано са вишим нивоима емпатије.
Ванредна професорка у Школи за популацију и глобално здравље на Универзитету Западне Аустралије у Перту Хејли Кристијан, такође се бавила сличним истраживањем и дошла до занимљивих података.
Користећи податке из истраживања спроведеног на 4.000 деце узраста од пет до седам година, Хејли и колеге су открили да је поседовање кућних љубимаца повезано са мање проблема са вршњацима и више социјалног понашања.
Илустрација: Деца која имају пса више времена проводе напољу а мање уз теблет или мобилни телефон
Здравија и активнија деца
Малишани узраста од 2 до 5 година са породичним псом била су активнија, проводила су више времена напољу а мање у таблет или мобилни телефон, спавала су дуже и квалитетније у односу на своје вршњаке без кућних љубимаца. Анализирајући резултате истраживања аустралијски тим је дошао до закључка да малишани који одрастају уз пса касније током живота имају и боље развојне резултате.
– Заправо, можемо рећи да деца која имају кућне љубимце и комуницирају са њима током времена у раном детињству заиста стичу ове предности у смислу социјално-емоционалног развоја – објаснила је Кристијан.
Такође, једно америчко истраживање је показало да је ментално здравље тинејџера који имају кућног љубимца боље у односу на њихове вршњаке који немају пса, мачку или неког другог четвороножног другара.
Илустрација: Четвороножни другар је важан за физичко и ментално здравље деце
Бебе и љубимци
Чак и мале бебе гледају и уче о животињама са којима живе.Истраживање спроведено на Универзитету у Калифорнији је показало да су бебе у породицама са кућним љубимцем боље препознавале животиње већ у 10. месецу живота. Гледајући псе и мачке бебе су их опонашале па су лакше и брже училе да пузе и ходају. Однос детета са љубимцем могао би да обезбеди преко потребну везу са природом. Сама деца кућне љубимце сврставају у нека од најважнијих бића у животима, доживљавајући животињске сапутнике као утеху и емоционалну подршку, као и као непогрешиве поверљиве особе за тајну.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay