Псе треба поштеђети физичке активности те свакако избјегавати контакт с другим псима због лаког ширења болести. Инкубација траје од два до 14 дана, а пас може ширити заразу и до три тједна од појаве првих симптома.
Заразни кашаљ или заразни трахеобронхитис изразито је контагиозна болест дишног сустава паса. Очитује се експлозивним кашљем који власници често описују као гушење. Болест је узрокована вирусном инфекцијом (Adenovirus тип 2, вирус parainfluence, вирус инфлуенце), бактеријском инфекцијом (Bordetela bronhiseptica, mycoplasma) или комбинацијом обје. Комбинација аденовируса и параинфлуенце с B. bronhiseptica углавном карактеризира некомплициран заразни кашаљ. Инфекције микоплазмом или вирусом инфлуенце паса могу довести до комплицираних обољења те погодују развоју пнеумоније. Кашаљ не треба занемарити јер тек неколицина прође самостално без терапије, а такођер може бити знак тежих системских обољења.
Болест се шири аеросолом, односно капљичним путем. Заражена животиња излучује узрочника путем респираторног сустава у околину (зрак) те га удише друга животиња. Шири се и изравним контактом преко њушки те контаминираних површина, као што су зђелице за храну и воду те играчке. Још се назива и “кашљем чопора”, јер се врло брзо шири међу псима у изравном контакту. Подложни су пси у псећим парковима, објектима за дневно чување паса, салонима за уљепшавање. Такођер, лошије климатизирани простори у којима се налазе веће скупине паса, као што су склоништа или изложбе паса. Најизраженији симптом је кашаљ, који власницима често изгледа као да је псу нешто запело у грлу или као да повраћа бијелу пјену. Кашаљ може бити сух (непродуктиван) или мокар (продуктиван). Ако је кашаљ продуктиван, пас избаци бијелу пјену или након нападаја кашља гута. Други симптоми су кихање и влажна њушка, а код тежих обољења губитак апетита, летаргија те повишена тјелесна температура.
Илустрација: Пас може ширити заразу и до три недеље од појаве првих симптома
Ваш ветеринар поставит ће дијагнозу на темељу анамнезе и клиничког прегледа те одредити потребну терапију. Палпација душника псу ће изазивати подражај на кашаљ. Примарно ће ветеринар преписати антитусике за сузбијање кашља. При сумњи на B. bronhisepticu преписат ће и антибиотску терапију. Инхалације и небулизације такођер могу помоћи вашем псу да лакше разгради и искашље слуз. Ако ваш ветеринар препозна симптоме заразног кашља, замолит ће вас да са својим псом причекате изван чекаонице како се зараза не би додатно ширила.
Како су пси осјетљиви на притисак на душник, препорука је умјесто огрлице ставити опрсницу. Неким псима више ће одговарати мека храна те избјегавање хладне воде. Псе треба поштеђети физичке активности те свакако избјегавати контакт с другим псима због лаког ширења болести. Инкубација траје од два до 14 дана, а пас може ширити заразу и до три тједна од појаве првих симптома. Унутар неколико дана од терапије симптоми се почињу повлачити. Ако то није случај, свакако се јавите на контролни преглед. Болест може напредовати у тежу упалу плућа или активирати неку другу прикривену кардиореспираторну болест.
Илустрација: Зарази су посебно подложни штенци и пси слабијег имунитета
Дио узрочника заразног трахеобронгитиса (Adenovirus тип 2, вирус параинфлуенце) покривени су редовитим цјепивима против заразних болести. Због великог броја различитих подскупина узрочника, цјепиво није потпуна заштита. Цијепљени пси лакше преболијевају болест те развијају блаже симптоме. Бордетела бронхисептица налази се у засебном цјепиву, али не спречава обољење те је имуност ограничена. Заштита траје од шест до 12 мјесеци те је у тим интервалима потребно доцјепљивање.
Подложнији овом обољењу су штенци и пси ослабљеног имуносног сустава. Имунитет који пас стекне пребољењем траје свега неколико мјесеци, а након тога може се поновно заразити, пише Вечерњи лист.
Извор: https://www.vecernji.hr/vijesti/nemojte-zanemariti-ako-vas-pas-kaslje-rijetko-prolazi-bez-terapije-1743760
ФОТО: Pixabay