Уколико се ваш љубимац испрљао у шетњи или док се играо напољу, то не значи да одмах морате да посегнете за целокупним купањем. Довољно ће бити само да га пребришете влажним марамицама и добро очеткате. Ипак, ако већ мислите да се ваш пас мало и “осећа”, наравно да треба да га окупате.
Дугодлаки и коврџави пси се перу чешће у односу на краткодлаке. Требало би да их купате једном месечно, или једном у два месеца. Када је реч о краткодлаким псима, њих је довољно купати једном до два пута годишње, али ни то није правило. Неће им ништа сметати уколико мало и учесталите, наравно ако за тим има потребе, као што смо већ навели, уколико се изузетно прљају или осетите да смрдуцкају.
Као и код људи, када се купају, пси губе природну масноћу коже, а она их штити од хладноће и влаге, то је заправо главни разлог зашто не треба претеривати, већ интервали купања треба да буду довољно дуги и сразмерни пасмини.
Којег год пса да имате, добро је почети с купањем још док су штенци, да би се навикли на ту активност. Иако можда воле купање у мору или реци, доста паса не воли купање у кади, па бисте могли да имате проблем да га натерате да буде миран и да не истрчи.
Илустрација: Колико често ћете купати љубимца зависи од пасмине и не треба претеривати
Овако треба да изгледа правилно купање пса:
Пре купања пса добро ишчеткајте
Ово се пре свега односи на псе с дугом или коврџаавом длаком како би им размрсили длаку пре купања. Наравно, и краткодлаке и дугодлаке псе пре купања треба ишчеткати како би одстранили све веће прљавштине из длаке.
Користите шампоне за псе
Врста шампона је веома важна, а оно што никако не смете да сметнете с ума јесте да пси не смеју да се купају шампонима за људе, јер пси и људи имају различите нивое пХ коже. Шампони намењени људима имају нижи пХ те су неадекватни за псе. Предлажемо да у подавници за кућне љубимце купите шампон који ће бити најприкладнији за длаку вашег пса.
Купање
Пси се купају млаком водом. Ако купате пса у кади подметните на дно каде пешкир или неку крпу како не би била кклизава. Мале псе можете купати и у лавабоу.
Шампон се наноси прво на леђа, затим на стомак, ноге и реп. Водите рачуна да им шампон не уђе у очи и уши. Пса је потребно 2 пута нашампонирати и сваки пут добро испрати. Уколико пас на крају није довољно испран чистом водом остаци сапунице могу изазвати надраженост коже и свраб. Зато ако нисте сигурни јесте ли га довољно испрали, учините то још једном за сваки случај.
Након испирања обришите преосталу воду сувим пешкирима. Влажну длаку можете осушити и феном на ниској температури. Након што се длака потпуно осуши лагано ишчеткајте пса да длака добије сјај.
Извор: https://www.magazin.novosti.rs/sr/zivot-plus/ljubimci/vest/pitanje-koje-zanima-sve-vlasnike-pasa-evo-koliko-cesto-treba-da-kupate-svog-ljubimca-i-koje-greske-ne-treba-da-pravite/1517288
ФОТО: Pixabay