Избор да се има кућни љубимац доноси са собом не само радост и друштво, већ и одговорност према здрављу како самих животиња, тако и људи око њих. Већина власника је упозната с одређеним ризицима, но често је изазов одупрети се привржености и љубави коју ти кућни љубимци несебично пружају.
Предности поседовања кућног љубимца су многобројне, укључујући побољшање менталног и физичког здравља власника. Међутим, ризици од зооноза, болести које се могу преносити с животиња на људе, су реални. Иако су ти ризици за већину људи мали, одређене групе, као што су труднице, особе са ослабљеним имунолошким системом и мала деца, могу бити посебно рањиве.
Како кућни љубимци постају неодвојиви дио наших домова, праксе попут допуштања љубљења или спавања у истом кревету постају уобичајене, што може повећати ризик од излагања патогенима. На пример, студије из Холандије откривају колико је честа пракса допуштања љубимцима да лижу лице својих власника или деле кревет и постељину. С друге стране, чак 45% власника мачака дозвољава својим љубимцима да скачу по кухињским површинама, што додатно комплицира ситуацију.
Илустрација: Деца су посебно осетљива на заразне болести које преносе љубимци
Деца су посебно осетљива на заразне болести које преносе кућни љубимци због њихове склоности да додирују животиње, а затим своје лице или уста, што може олакшати пренос патогена. Едукација деце о важности хигијене руку након игре с љубимцима кључна је у превенцији.
Што се тиче болести које кућни љубимци могу пренети, листа је дуга и варира од директне изложености, као што су пљувачка, телесне течности и фекалије, до индиректне, преко контаминиране постељине, земље или воде. Један од примера је жена у Јапану која је развила менингитис након редовног љубљења свог пса, показујући да љубљење кућних љубимаца може носити озбиљне здравствене ризике.
Зоонозе се не ограничавају само на псе и мачке; птице, корњаче, рибе, и друге животиње такођер могу бити извори разних болести. Све ово наглашава важност редовне ветеринарске његе и опреза у свакодневним интеракцијама с нашим љубимцима.
Илустрација: Доза опреза је потребна у опхођењу са љубимцима
На крају, љубав и брига према кућним љубимцима не треба бити сузбијена због страха од зооноза. Уместо тога, кључно је успоставити равнотежу, препознајући потенцијалне ризике и примењивати мере предострожности које могу смањити шансу за пренос болести. То укључује редовно прање руку, избегавање да љубимци лижу лице, одржавање чистоће њиховог простора и играчака, као и осигуравање да су редовно прегледани и лечени од стране ветеринара. На тај начин, могуће је уживати у друштву наших љубимаца без сувишних брига о здравственим ризицима.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/285883/koliko-je-rizicno-ljubiti-kucne-ljubimce/vest
ФОТО: Pixabay