ИАКО су мачке познате по својој неовисности и дебелом крзну, често се погрешно сматра да су отпорне на хладноћу и да могу без проблема боравити вани тијеком зиме. Истина је да многе мачке, попут луталица или дивљих, цијели живот проводе вани, но статистике показују да оне живе краће и теже животе од мачака које живе у кући. Ако имате мачку која повремено излази, она се ослања на вас да јој омогућите сигуран повратак у кућу кад захлади. Хладно вријеме може бити изразито опасно за мачке. Но, колико хладно је заправо прехладно за њих?
Која температура је опасна за мачке?
Нажалост, не постоји универзалан одговор на ово питање јер сигурност овиси о многим чимбеницима, попут пасмине, крзна, доби, здравља и временских увјета.
Опћенито правило гласи: ако је вани прехладно за вас, прехладно је и за вашу мачку. Кад температура падне испод 7°Ц, мачке могу почети осјећати негативне посљедице, особито ако су дуље изложене ниској температури. Чак и на температурама изнад 7°Ц, киша или вјетар могу повећати ризик од потхлађивања. Ако температура падне испод 0°Ц, мачка може доживјети озбиљну хипотермију или задобити озеблине.
Илустрација: Иако имају крзно мачке нису заштиће од зимске хладноће
Неки су мачке осјетљивије на хладноћу од других. Ево неколико кључних фактора.
Узраст: Младе мачке имају мање масног ткива и слабију изолацију, док старије мачке често имају здравствене проблеме који их чине осјетљивијима.
Врста крзна: Густе и дуже длаке боље изолирају од хладноће, док су краткодлаке или бездлаке пасмине попут сфинкса врло осјетљиве.
Здравствено стање: Болесне мачке или оне с ниском тјелесном тежином имају слабију отпорност на хладноћу.
Мачке које живе вани изложене су додатним ризицима попут озљеда, болести и паразита. Чак и ако пронађу заклон, и даље су угрожене хипотермијом и озеблинама. Ветеринари често примјећују промрзлине на ушима мачака које су провеле ноћ на хладном времену.
Мачке често скривају знакове болести или нелагоде, стога је важно знати препознати симптоме потхлађивања.
- Летаргија
- Проширене зјенице
- Успорени рад срца
- Дрхтање
- Хладна кожа на додир
- Тешкоће с дисањем
- Слабост и одбијање хране или воде
- Тамно обојене уши или шапе (знак озеблина)
Ако примијетите ове симптоме код мачке која је била на хладноћи, одмах је унесите у кућу, омотајте је у деку и потражите ветеринарску помоћ. Избјегавајте брзо загријавање јер то може погоршати стање.
Илустрација: Ако мачке живе напољу направите им заклон од хладноће и ветра
Како заштитити мачке од хладноће?
Најбољи начин заштите је једноставан: држите мачку унутра. Ако имате бездлаку пасмину, попут сфинкса, набавите топли џемпер или осигурајте удобан креветић с декама. Многе мачке уживају лежећи на сунцу или у близини гријалице.
Ако се бринете о луталицама, можете им помоћи на неколико начина.
Осигурајте квалитетну и калоријску храну. Хладноћа захтијева пуно енергије, па је храна кључна за одржавање топлине.
Припремите заклон. Јефтине опције попут пластичних кутија или псећих кућица могу се прилагодити мачкама. Унутра ставите деке за очување топлине. Заклон поставите на сигурно мјесто, заштићено од грабежљиваца.
Проверите ноћне температуре. Ноћи су често хладније, а додатни ризик представљају и предатори.
Уз мало пажње и одговорности, можете осигурати да и ваша мачка, или она у сусједству, остане сигурна и топла чак и тијеком најхладнијих дана.
Извор: https://www.index.hr/ljubimci/clanak/i-mackama-je-zima-koja-temperatura-je-opasna-za-njih/2622944.aspx