Студија која је проучавала животни век хиљада мачака у Великој Британији открила је значајне разлике између различитих раса. Научници су одлучили да спроведу студију након што су закључили да не постоји довољно опсежног истраживања о дуговечности мачака, истичући значајан јаз у поређењу са студијама на псима.
Истражујући податке о скоро 8.000 мачака које су угиниуле између 2019. и 2021. године, британски научници су открили да је њихов просечан животни век био отприлике 11.7 година.
Забележено је и да женке мачке имају тенденцију да надживе мужјаке, са очекиваним животним веком од 12.5 година, у поређењу са 11.2 године, преноси “Live science”.
Илустрација: Женке живе у просеку годину дана дуже од мужјака
Интересантно је да мачке укрштене расе имају тенденцију да живе дуже од већине расних мачака, са очекиваним животним веком од 11.9 година. Међу анализираним расама, бирманске и бурманске мачке имале су најдужи животни век од 14.4 године, док су бенгалске и сфинкс мачке имале најкраћи животни век од 8.5 и 6.7 година.
Занимљиво је да за разлику од паса, варијације у животном веку код мачака нису у корелацији са карактеристикама као што је величина тела, а научници су такође приметили релативне физичке сличности међу хиљадама мачака.
“Мачке су досадне – разлика између мачака је обично само у дужини или боји њиховог крзна”, рекли су научници.
Након анализе, стручњаци су такође саставили таблице живота, које су помогле у предвиђању преосталог животног века различитих раса мачака, како би власници лакше могли да донесу одговорне одлуке о медицинским третманима.
“Ако ваша мачка има 11 или 12 година и очекује се да ће живети само још годину дана, онда вероватно не вреди радити озбиљну операцију, на пример”, закључили су научници.
Извор: https://www.magazin.novosti.rs/sr/zivot-plus/ljubimci/vest/koje-rase-macaka-zive-najduze-naucnici-istrazili-sugovecnost-macaka/1537213