Мачке са узорком корњачевине добиле су име по крзну чије помешане (углавном две) боје наликују шари оклопа корњаче.Ове маце су у скоро свим случајевима женке и омиљени су кућни љубимци у многим домовима, пише Thesprucepets. Слично калико мачкама, корњачевина маце су резултат занимљиве генетике и постале су тема фолклора многих земаља. Захваљујући бројним генетским мутацијама, њихова длака има готово мраморну шару.
Ево и 7 занимљивих чињеница о специфичној боји односно узорку “корњачевина маца”.
1. Корњачевина није раса
Не постоји корњачевина раса мачака: име се односи на њихову карактеристичну особину, крзно са шаром попут оне коју имају корњаче на свом оклопу. Неколико раса могу имати ову боју длаке, као што су америчка краткодлака, британска краткодлака, корниш рекс, персијска и мејн кун.
Иако је корњачевина најчешће комбинација боје ђумбира и црне, може имати и кремасте, наранџасте или златне детаље. Боје крзна су сливене или су попут “мрљастих” закрпа.
2. Већина мачака корњачевине су женке, мужјаци су изузетно ретки
Попут калико мачака, већина корњачевина су женке, захваљујући томе што су исти хромозоми који одређују њихов пол заслужни за боју њиховог крзна.
Женски полни хромозом (X) носи генетски код за наранџасту или црну боју длаке, док мушки полни хромозом (Y) не носи информације о боји длаке. Пошто женке имају два X хромозома, власнице су две групе генетских информација које одређују боју њихове длаке. Ембрион искључује један X хромозом у свакој ћелији што доводи до варијација наранџасте и црне боје длаке. Пошто мужјаци имају један X и један Y хромозом, мачак може да буде само наранџаст или црн – не у обе боје.
У веома ретким случајевима ( на 1 од њих 3.000) мужјак корњачевине стиже на свет са два X хромозома и једним Y. Године 2014, једна шкотска мачка усвојила је Харија, корњачевина маче и то је вест која је доспела на националну ТВ. Нажалост, мужјаци са XXY синдромом су стерилни и често имају озбиљне здравствене проблеме, а самим тим и краће живе од женки.
Илустрација: Мачке са овом шатром су врло ретке и готово увек су женке
3. Темперамент корњачевина мачака је специфичан
Мачке корњачевине нису посебна раса, али се сматра да имају посебан темперамент. У студији коју је спровео Универзитет Калифорније, са темом о вези боје длаке домаће мачке и њеним понашањем, мачке корњачевине (заједно са калико и “торби” мацама), биле су у центру пажње. Након објављивања студије, проширила се вест да ове маце имају помало дрзак карактер. Анегдотски, многи власници корњачевина маца сложили су се да су њихове мачке енергичне, тврдоглаве и помало агресивне. Ипак, истраживачи студије нису пронашли јасну везу између боје длаке и понашања и темперамента корњачевина мачке.
4. Мачке са шаром корњачиног оклопа доносе срећу
Интернет је преплављен легендама о овим мацама које се у неколико земаља сматрају симболом среће, иако је позадина ових прича углавном заснована на митовима.
У Јапану се верује да ове мачке штите бродове од духова и бродолома. Енглески фолклор каже да ако имате брадавице, у мају месецу узмете мачку са овом шаром и њеним репом трљате израслину?! У САД верујеу да касице у облику мачке са корњачевина шаром доносе срећу. Ако се мужјак ове мачке досели у ваш дом, а живите у Шкотској и Ирској, имаћете такође много среће.
5. Оклоп корњачевине забрањен је као репроматеријал
Корњачевина, материјал добијен од оклопа правих корњача, коришћен је у производњи накита, наочара и кућног декора пре 70-их година 20. века. Мачке корњачевине добиле су име по овом материјалу, јер њихова длака подсећа на те боје и шаре.
Пошто је светска популација корњача десеткована због тако велике потражње, употреба материјала је забрањена CITES уговором и направљен је синтетички оклоп корњаче.
6. Корњачевина мачке могу да буду и “торбији”
Када укрстите мачку са корњачевина оклопом и таби мачку добићете “торби”, које имају назив и “корњачевина таби” или маце са “пругастом корњачевином”. Оне имају прелепо, шарено пругасто крзно са много варијација.
7. Роналд Реган имао је корњачевина мачке
Председник Роналд Реган и прва дама Ненси Реган имали су мачке са овом шаром. Клео и Сара биле су у Белој кући 80-их година 20. века, а потом су однесене на ранч Реганових у Калифорнији.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/rase-macaka/3734833-macke-sa-krznom-kornjacevina-uzorka