Набавка пса је, пре свега – велика одлука у животу. Његовим доласком у наш дом на себе преузимамо велику обавезу. Пре него што кренемо да купимо пса требало би да размотримо следеће ствари: каква ће бити наша лична одговорност за његов будући живот, зашто га купуjемо, коjоj сврси треба да служи, колико мислимо да треба да буде стар и коjег пола, односно колико мислимо да ће нас све то коштати? И на краjу, да ли смо се већ упитали коjа би то раса паса била наjбоља за нас и нашу породицу?
Пре него што постанемо власник било ког пса, расног или не, свеjедно, потребно jе да озбиљно размотримо, сами са собом а и са укућанима, горе постављена питања. Jер, овога пута не купуjемо намештаj или одело; купуjемо jедан живот, биће о коме треба да бринемо наредних 10 до 12 година, можда и више.
ВЕЛИКА ОБАВЕЗА
Као одговорни власници пса, мораћемо да му обезбедимо храну и смештаj, да га четкамо, купамо, водимо у шетњу, на одмор, да му обезбедимо ветеринарску бригу, љубав и посветимо му много пажње и дружења, не само „неко време” већ – током целог његовог живота!
То је огромна обавеза! Зато, ниjе срамота одустати од свега тога на време уколико нисмо потпуно сигурни да можемо успети.
У реду. Одлучили смо се, после много размишљања и раз- говора, да узмемо пса. Али, да ли знамо конкретно каквог пса хоћемо да узмемо?
Као и у животу, да бисмо нешто изабрали треба да знамо шта желимо. Да бисмо себи тачно представили шта тражимо од пса или, jош боље, шта можемо да очекуjемо од њега, морамо да донесемо и неке претходне одлуке. На пример, морали бисмо да знамо да ли хоћемо пса за кућног љубимца, за такмичења на кинолошким изложбама, за одгоj и даљи развоj расе или, можда, као пса за лов?
Морамо, такође, претходно да решимо дилему да ли хо- ћемо да узмемо штене или одраслог пса, односно мужjака или женку? И на краjу, колико желимо и можемо да платимо за нашег, рецимо, расног пса?
Већина паса у свету су, заправо, кућни љубимци. То значи, када говоримо о њиховом расном квалитету, да такви пси нису увек и потпуно у складу са званичним стандардом расе. Наиме, ти пси могу да имаjу мање или веће мане када jе реч о њиховоj телесноj грађи и да због тога не могу да буду успешни на кинолошким приредбама. Они могу, рецимо, да буду превише високи или прекратки, односно да имаjу неку други ману као што jе превелика бела флека на грудима…
Међутим, као кућни љубимци, не само „мање вредни” расни већ и класични „авлиjанери” могу да буду изванредни пси, да имаjу одличан темперамент и карактер и да са њима заиста будете потпуно задовољни. Ипак, стандарди расних паса кажу да такве псе, односно оне са неким озбиљниjим телесним или психичким манама, не би требало даље репродуковати, односно пуштати у приплод.
С друге стране, пси намењи за излагање на кинолошким изложбама и за друга такмичења мораjу да буду квали- тетниjи. То значи да мораjу, у физичком смислу, да буду много ближи изгледу коjи прописуjе званични стандард расе. И међу тим псима се могу пронаћи одређени мањи недостаци али су они, ипак, задовољаваjућег квалитета што их и квалификуjе за даљу репродукциjу.
КАРАКТЕР И ТЕМПЕРАМЕНТ
Свакако, и ми треба да изведемо свог расног пса на изложбу како бисмо од стручњака добили право мишљење и оцену о квалитету нашег љубимца.
Али, уколико намеравамо да се озбиљно такмичимо онда jе неопходно да купимо оно што jе, у том тренутку, наjбоље у свету дотичне расе и што, подразумева се – себи можемо финансиjски да приуштимо.
Немоjмо да заборавимо да, при одабиру пса за нас, посебну пажњу посветимо његовом темпераменту. Jер, никаква физичка лепота jединке не може да надокнади лош темперамент исте. Запамтимо то! Уосталом, подсећамо да jе и нарав пса такође саставни део многих стандарда раса.
О овоме, дакле, обавезно водимо рачуна при набавци пса и немоjмо се повести само за лепотом родитеља штенета, поготову ако имаjу лошу нарав. Тада jе боље да себи потражимо друго штене.
Шта значи када се каже да jе неки пас узгоjног квалитета?
То значи да jе реч о изванредном примерку, односно да jе таj пас наjприближниjи стандарду те расе и да се зато препоручуjе за репродукциjу и даљи узгоj.
То jе од посебног значаjа за развоj расе jер одличне особине таквог пса биће пренете и на будуће генерациjе, односно његове потомке. Зато не чуди да jе и цена таквог узгоjног примерка неке расе врло висока (уколико се уопште и продаjе), односно да ће вас и парење ваше куjе са таквим изузетним примерком коштати више него обично.
Али, уколико jе реч о доказаном приплодњаку, са великим, како се то обично каже, генетским потенциjалом, тада се такво парење исплати jер ћете, ако све буде у реду, добити перспективну и здраву штенад чиjа ће и цена, сходно претходном, бити одговараjућа.
Уколико сте у могућности саветуjем да узмете управо штене коjе потиче од таквих родитеља, односно оних коjи су узгоjног квалитета и коjи су се потврдили не само на домаћим већ и страним специjализованим изложбама паса али и у приплоду.
ЛОВНИ ПСИ
Треба ли да узмемо штене ловног пса и по чему су они посебни?
Да. Уколико намеравамо да идемо у лов треба узети ловног пса. Ловни пси се узгаjаjу, пре свега, због њихове изражене способности да прате траг и гоне дивљач, проналазе и доносе разну ловину па и друге предмете.
То су пси узгаjани за лов у пољу, без обзира да ли се ради о стварном лову или jе реч о такмичењу у раду.
Ловни пси су, пре свега, радни пси што не значи да и они, уколико су „чисте крви”, не треба да буду наjприближниjи стандарду своjе расе. Међутим, има случаjева да су управо они „мање лепи” пси често одлични ловци иако, у екстериjерном смислу, нису баш за петицу управо због тих своjих особина коjе нису увек и потпуно у складу са стандардом расе. Многим ловцима, међутим, те њихове физичке мане не значе много јер за њих jе много важниjа употребна вредност пса од његове лепоте!
Дакле, ако сте заинтересовани за лов или за честе активне боравке у природи, нађите и купите доброг ловног пса, по могућству наjбољег у своjоj раси. И код овог избора темперамент пса треба да вам буде од изузетне важности, без обзира за коjу ће вам сврху, на краjу, пас користити. Jер, агресиван, уjедљив и нервно неуравнотежен пас стално ће вам правити проблеме а вама, поуздано знам, до тога уопште ниjе стало. Зато, памет у главу!
Треба ли да узмемо баш штене?
Готово сви воле штенад. Они су слатки и умиљати. Слатко вас гледаjу своjим питомим очима и ви им се потпуно предаjете. Они вас прате свуда… Истина jе: штенци су све то и још много тога. А то „још много тога” значи – много напорног рада!
Подизање и само jедног штенета захтева много уложеног времена од стране власника. Jер, штене jеде више пута у току дана, треба га научити основном кућном реду, треба га, после сваког оброка, извести напоље да обави малу и велику нужду, као и рано уjутру, одмах када се пробуди, а потом и увече, пре спавања…
Уз то, штене жваче све и стално: ваше ципеле, намештај, дечjе играчке, чак и опасне ствари, отровне биљке, електричне каблове, само ако му се укаже прилика… Да бисте спречили те и друге незгоде, штене мора да буде стално под надзором, како у кући тако и дворишту.
Упркос свему реченом, подизање штенета jе прави изазов! То jе уjедно и наjбољи начин да се између вас и њега искуjе jака и доживотна веза, међусобна љубав, другарство и приjатељство коjе jе, понекад, тешко речима обjаснити…
(Наставиће се)
Аутор Душан Мариновић www.natura.rs