Иако је хрчак издржљив мали глодар, и у кућним условима му се дешавају повреде и може да се разболи. Корисно је препознати најчешће симптоме болести како бисте могли што пре да решавате проблем, сами или уз помоћ ветеринара.
Најчешћи знаци болести или повреде
Хрчак обично показује један или више знакова обољења или повређивања: нема апетит, неактиван је и шћућурен у ћошку кавеза, кија, има исцедак из носа или очију, реп му је влажан, има дијареју и длака му је неуредна или опада. Ако је хрчак болестан или повређен, држите га на топлом и сувом месту. Понудите му мало хране и воде док не одете код ветеринара.
Апсцеси
То су инфицирани џепови у малим пукотинама на кожи. У њима се акумулира гној и понекад формирају квржице које могу да пукну. Апсцеси се стварају од посекотина или огреботина, и унутар кесица у образима, уколико груба структура хране изазове ране на слузокожи уста. Ако хрчак стално изгледа као да има храну у образним кесама, можда су оне оштећене или пати од апсцеса. Апсцеси захтевају ветеринарску интервенцију, јер се морају дренирати, испирати и лечити антибиотицима.
Респираторне инфекције
Промаја и нагле промене температуре могу да изазову респираторну инфекцију. И подлоге за хрчка (струготина кедра или бора) су иритантне за респираторни тракт, што такође доводи до инфекције. Респираторне инфекције од којих оболи хрчак лако могу да се развију у упалу плућа. Знаци респираторне инфекције су: кијање, исцедак из очију или носа и отежано дисање. Повремено кијање није забрињавајуће, али ако хрчак изгуби апетит, постане миран, шишти или тешко дише, хитно потражите ветеринара.
Илустрација: Одлазак код ветеринара је најбоља опција уколико приметите да вашем љубимцу није добро
Дијареја
Бројне инфекције су изазивачи дијареје, укључујући и влажан реп, промене у исхрани, цревне паразите и честу употребу антибиотика. Претерано храњење поврћем и другом свежом храном такође изазива дијареју. Дехидрација је брига број 1 у случају дијареје, па проверавајте да ли и колико често пије воду. У случају дијареје, хрчку немојте давати свежу храну неколико дана. Кад дијареја престане, поново уведите у исхрану свеже поврће. Ако се уз дијареју јави летаргија или дехидрација, посетите ветеринара.
Влажан реп
Ово је веома заразна болест хрчака, нарочито младих јединки (после одбијања од дојења и оних од три до 6 недеља старости), али оболевају и старији. Узроци су бројни: болест је повезана са дијарејом, бактеријом Lawsonia intracellularis, стресом и променама у исхрани. Оболели хрчци могу да угину веома брзо, показујући симптоме дијареје (због које имају влажан и запрљан реп), летаргије, губитка апетита и промене на длаци. Немају сви хрчци са дијарејом влажан реп, али се ипак обратите ветеринару ако посумњате на болест: то није зооноза (не преноси се на људе) и лечи се антибиотицима и надокнађивањем изгубљене течности. Нажалост, смртност је веома висока, чак 48 сати након испољавања првих симптома.
Кожне болести
Хрчци се заражавају грињама коже и крзна које се могу дијагностиковати стручним прегледом. Лишај, врста гљивичне инфекције, алергијски дерматитис и кожне инфекције захтевају лечење. Губитак длаке није неуобичајен: може бити сезонски или се дешава старијим јединкама. Ако се кожа љушти, поцрвени или се појаве лезије, а хрчак се чеше више него обично, однесите га ветеринару. Хрчци на боковима имају мирисне жлезде које понекад потамне, па забрину власника. Флеке се јављају на обе стране тела и не треба да изгледају надражено или да сметају хрчку. Иритацију коже може изазвати и кедрова струготина, па је избегавајте као подлогу.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/male-zivotinje/3552894-hrcak-najcesca-oboljenja-simptomi-i-lecenje
ФОТО: Pixabay