Ваша мачка добила је дијагнозу да пати од полидипсије. Овај проблем може да се појави услед нарушеног здравља мачке, односно одређених болести, а у неким случајевима није повезан са болестима. Термин “полидипсија” потиче од грчких речи у значењу “много жеђи”, те мачка са полидипсијом заправо пије воду више него што је нормално. Полидипсија је обично повезана са другим проблемом који се зове полиурија, што значи “производњу превише урина”, пише Cats.
Кад се појави полидипсија код мачке, то аутоматски значи да је неопходан одлазак код ветеринара. Полидипсија може бити повезана са: хормонским поремећајима, дијабетесом, хипертиреозом и болестима надбубрежне жлезде, затим болестима бубрега, уринарног тракта, уношењем диуретика и стероида, као и поремећајима електролита.
Шта значи када мачка пати од полидипсије
Термин “полидипсија” потиче од две грчке речи: “poli” што значи “много” и “dipsos” што значи “жеђ”. Мачка са полидипсијом уноси у организам велике количине воде. Полидипсија је обично повезана са полиуријом, што значи да мачка производи и избацује превише урина.
Ветеринари често говоре о комбинацији полиурије и полидипсије (PUPD): понекад се проблем описује као “примарна полидипсија” (прекомерно пијење воде је првобитни проблем, а појачано мокрење последица), док постоји и “примарна полиурија” (повећана производња и лучење урина изазивају појачану жеђ, а узрочник је дијабетес: вишак глукозе у урину извлачи течност из бубрега и доводи до прекомерне жеђи).
Илустрација: Уколико сумњате на ово обољење однесите своју љубимицу код ветеринара
Колико је честа полидипсија код мачака
Полидипсија је недовољно дијагностикован проблем код мачака, јер већина власника не прати количино воде њихова мачка пије. Међутим, то је знак да мачка пати од одређених болести, укључујући затајење бубрега и дијабетес. Зато је важно да власник мачке увек прати количину излучевина које мачка избаци у току дана.
Када треба посумњати на појаву полидипсије
Сматра се да мачка пије превише воде ако уноси више од 100 мл по килограму телесне тежине. Постоје два начина на које власници мачака откривају да њихови љубимци пате од полидипсије: први је појачано уношење воде, чак и са необичних места као што је тоалет или баре. У исто време, власници могу приметити да мачка излучује више урина и то ради чешће и на неуобичајеним местима. Већина одраслих мачака пије између 30 и 70 мл воде по килограму телесне тежине, док старије мачке пију више течности. Мачке које се хране искључиво сувом храном вероватно ће пити више воде од оних које једу влажну храну из конзерве или кесице.
Шта узрокује полидипсију код мачака
Полидипсију изазива дуга листа болести. Уобичајени узроци су хормонски поремећаји, дијабетес мелитус, хипертиреоза, болест надбубрежне жлезде, болести бубрега (пијелонефритис, хронична бубрежна инсуфицијенција), болести уринарног тракта, обољења јетре, општи унутрашњи поремећаји (неоплазије (карцином), апсцеси и инфекције материце код нестерилисаних женки), затим поремећаји електролита (хиперкалцемија и хипокалцемија, лекови попут кортикостероида и диуретика…
Психогена полидипсија је редак проблем кад мачка из необјашњивог разлога одлучи да пије више воде него иначе.
Илустрација: Кад мачка пије превише воде то може да указује на проблеме са здрављем
Знаци да мачка има полидипсију
Једноставно речено, мачка има полидипсију ако власник примети да пије превише воде. Ако мачка пије више од 100 мл по килограму, то се сматра прекомерним пијењем или полидипсијом и треба је одвести код свог ветеринара на преглед.
Лечење полидипсије
Лечење полидипсије зависи од урочника основне болести. На пример, мачка са дијабетес мелитусом, обољењем јетре или хипертиреозом ће престати да осећа претерану жеђ када се обољења ставе под контролу. У ретким случајевима се даје специфичан третман против полидипсије, јер се лечење своди на санацију узрока, а не на ублажавање симптома. Прогноза излечења у потпуности зависи од појединачног случаја и основног узрока полидипсије.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/3874160-vasa-macka-iznenada-je-dobila-dijagnozu-polidipsija-znate-li-sta-to-znaci-i-da-li-je-opasno
ФОТО: Pixabay