На тржишту постоји велики избор хране за наше љубимце и некада није лако одлучити се за “најбољу”. Свака нуди посебне састојке за кожу, крзно, сјај, боље варење и тако даље.
Пре него што будете отишли у куповину хране, прочитајте овај текст који ће вас на најбољи могући начин упутити на прави избор за вашег љубимца.
1. Држите се хране која је богата протеинима, а не житарицама
Храна богата протеинима, са мањом количином пшенице и обрађених житарица (које се углавном могу пронаћи на рафовима продавница за животиње) ће вашем љубимцу дати више енергије и смањити ризик од дигестивних проблема.
2. Редовно перите чиније за воду и храну
Људи често заборављају на чистоћу чинија у којима се држе храна и вода које могу да утичу на здравље пса. Нередовни м чишћењем допуштате да се развију бактерије у чинији које могу проузроковати повраћање и дијареју. Свакодневно перите чиније са сапуницом и добро их исперите.
3. Водите рачуна о “оброцима”
Натписи на паковањима попут “пилећи оброк” и “говеђи оброк” су лепши начин за указивање на самлевено месо. Таква храна углавном садржи састојке који не би требало да се користе за исхрану.
4. Свежа храна је боља
Конзервирана храна која се прави екстремним прерађивањем углавном нема много нутријената. Да би се то надоместило, у такве намирнице се стављају синтетички витамини и минерали. Баш као и људи, пси знају разлику између вештачких и правих састојака. Нутријенти из лагано прерађене хране се боље апсорбују и самим тим пса чине здравијим.
Илустрација: Бирајте храну која је прилагођена величини и старости пса
5. Пронађите савршену порцију
Истраживања су показала да пси са идеалном килажом живе дуже, што је чињеница и код људи. Већина брендова нуде храну према генералној тежини расе пса, не узимајући у обзир активност пса. Самим тим, некад количина хране коју псу дајете може да буде и за 50% већа од нормале.
6. Храна са мање конзерванса
Да би се продужила трајност хране, многи произвођаћи стављају велику количину конзерванса у њу. Иако постоје природни конзерванси, попут екстракта рузмарина, многи вештачки могу бити токсични.
7. Храна коју не би требало да дајете псу
Познато је да чоколада није добра за псе. Поред ње, не би требало да им дајете лук, грожђе и суво грожђе, макадамски орашчић и коске.
8. Пси нису вукови
Иако деле 98% ДНК са њима, то не значи да псима треба да пружате исту исхрану као што вукови имају. Свеже месо може имати патогене који изазивају тровање храном.
9. Кување за псе није тако лако
Ако мислите да је довољно давати псу остатке од вечере или му повремено кувати месо са грашком и пиринчем – преварили сте се. Да бисте омогућили псу све потребне нутријенте, потребно је да сазнате на првом месту који су му потребни. Балансирана дијета мора имати есенцијалне витамине, минерале и аминокиселине.
Илустрација: Важно је да ваш љубимац увек има довољно чисте воде на дохват руке, пардон шапе
10. Хидратација пса је врло битна
Генерално говорећи, псима је потребно од 15мл до 30мл воде по килограму дневно. Ако је ваш пас активан или живите у пределу где је топлија клима – и више. Поред тога, свежа и природна храна пружа псима такође хидратацију.
Извор: https://www.magazin.novosti.rs/sr/zivot-plus/ljubimci/vest/10-stvari-koje-treba-da-znate-o-hrani-za-pse-da-li-je-bolje-ona-bogata-proteinima-ili-zitaricama/1532479
ФОТО: Pixabay