Маца која носи име древне богиње постоји у четири варијетета, од којих је један назван краљевским, а такво име ова хибридна лепотица и заслужује у свету најумиљатијих кућних љубимаца. Ашера је тренутно најређа и најскупља раса мачака у свету.
Ашера мачке се продају по цени од 22.000 долара, “Lifestile Pets”” компанија се фокусирала на креирање хипоалергене Ашере чија ће се цена бити око 37. 000 долара. Иако је за многе љубутеље маца то сувише скупо, она је више од обичне мачке. Верује се да је настала укрштањем азијске леопард мачке са дивљом афричком мачком – сервалом.
Међутим, права генеалогија ашере, која носи име древне богиње и даље је нејасна и контроверзна.
Наиме, ашера је хибрид који је настао 2007. године, у САД, у лабораторији компаније “Lifestile Pets” у Лос Анђелесу. Стварање расе покренуо је Сајмон Броди, власник предузећа, уз помоћ тима генетичара. Компанија је ашеру описала као највећу, најређу и најегзотичнију припитомљену расу на свету. Због контроверзи о правој линији расе, “Lifestile Pets” су обуставили програм узгоја у јуну 2008.
Крис Ширк, одгајивач савана мачака, открио је резултат ДНК теста који показује да је раса лажна и да је мачке узгајао само он. Ширк тврди да су неке ашере у ствари савана мачке, али су биле рекламиране као припаднице нове расе.
Било како било, ашера је величанствена, изузетно друштвена мачка мирног темперамента. Позната је по “псећем” понашању и одличној интеракцији са људима и другим љубимцима. Због њене високе интелигенције и разиграности, потребна јој је средина која ће је одржавати ментално и физички активном.
Нега ашере није тешка, јер њена длака сија уз минимално четкање. За сада није познато да је ова мачија раса предиспонирана на било какве здравствене проблеме. Ашера може да живи и до 25 година.
Изглед и четири варијетета ашере
Величина ашере није занемарљива: она је тешка од 12-15 килограма, а висина јој је око 150 центиметара.
Има чврсто и витко тело и дугачке ноге, од којих су задње дуже. Ашера има малу главу, велике усправне уши и очи боје меда или траве.
Постоје четири варијетета ашере:
Стандардна ашера има црне мрље налик леопардовом крзну, на обе стране тела, а издужене “тигрове” пруге се протежу од врата до основе репа. Њено лепо крзно је беж или браон боје.
Хипоалергена ашера готово је истоветна стандардној, осим што јој је длака хипоалергена.
Снежна ашера има белу длаку, а њено крзно има пегаве мрље јаких нијанси боје ћилибара или кафе, захваљујући којима личе на мале снежне леопарде.
Ројал (краљевска) ашера је деликатне крем боје, а на њеном крзну су мрље и наглашене црне и наранџасте пруге.
Краљевска ашера учествује у популацији расе са само четири процента легала, што их чини најређим и најексклузивнијим типом расе.
Темперамент и интелигенција ашере
Ашере воле људско друштво и изузетно су “брбљиве”, па комуницирају оштрим мјауцима. Воле да буду у близини власника, али воле и да су независне и уживају у самоћи. Добро се опходе са децом, јер су опуштене и пријатељски расположене. Због величине нису добар избор за породице у којима има малих кућних љубимаца, укључујући и “toy” псе.
Исхрана, нега, активности и здравље ашере
Ашера није избирљива у погледу исхране. Она ће јести обичну мачију комерцијалну храну, али би јој требало давати сирове оброке. Свежа говедина, пилетина, ћуретина и риба ће у потпуности задовољити њене потребе у исхрани.
Преци ашере су навикли да живе у врелим климатским условима, па ова раса може издржати екстремне врућине, али не и хладноћу.
За сада, здравствени проблеми расе нису познати, јер су ашере нове у свету мачака.
Ашера је разиграна и паметна и може научити да хода на повоцу, а вешта је и у отварању врата. Обезбедите јој интерактивне играчке које ће је стимулисати физички и ментално.
Нека увек буде заузета и активна, иначе ће потражити друге начине да се забави, а они могу бити непријатни и деструктивни.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/rase-macaka/3691853-asera-hibridna-macija-rasa-najredja-na-svetu
ФОТО: Facebook