Планирате кастрацију односно стерилизацију пса, или је то већ обављено? Важно је да знате која врста неге му је потребна, на шта треба да обратите пажњу и колико траје процес опоравка, пише Апетит.рс.
Опоравак
Опоравак може да се разликује од пса до пса и због тога ће вам ветеринар, након операције, рећи шта је најбоље да учините.
Ево најосновнијих процеса које треба да испоштујете и уобичајеног трајања опоравка.Повратак са операције – како се стерилизација и кастрација сматрају безболним процесом, по повратку пса у дом поведите рачуна о његовој реакцији на анестезију. Што је пас већи, то му је потребно више анестезије. По буђењу пса немојте очекивати да ће он моментално бити разигран и весео, јер је тада и даље под благим дејством анестезије која ће га чинити поспаним, успореним, ошамућеним, а некада може изазвати и мучнину.
Прве две недеље након операције – ово је кључни период опоравка пса, када му је потребна непрестана нега и пажња. Дакле, пса и његов опоравак не смете запостављати.
Зарастање ране пратите свакодневно како бисте спречили потенцијално ширење било какве инфекције. Ветеринар ће вам објаснити како рана треба да изгледа и о чему треба да водите рачуна. Уколико приметите нешто више од црвенила, као што је оток, топлота ране и цвиљење пса, обавезно се обратите ветеринару.
Физичка активност – пас не сме да се физички оптерећује, односно не сме превише да трчи, скаче, да се пење…, како се процес зарастања ране не би погоршао. Пас може ићи у лагане шетње, што је и пожељно.
Изолација од других животиња – ради успешног зарастања ране, пса треба изоловати од других паса и животиња, како у игри не би случајно повредио рану. Евентуално, пса можете пустити да буде са другим псом, накратко и само уколико ћете их непрестано надгледати.
Илустрација: Током прве две недеље псу је потребна стална нега и пажња
Исхрана – постоји мит да се стерилисани, тј. кастрирани пси гоје. Међутим, то није тачно. Једини разлог за потенцијалну гојазност је недовољно кретање пса (било током опоравка, или касније као последица опадања нивоа хормона). Уколико се пас довољно креће, немате разлога за бригу. Пса можете пребацити на храну намењену стерилисаним псима, али се о томе консултујте са ветеринаром.
Не купајте пса – купање треба строго избегавати током две недеље, колико најчешће траје опоравак. Без обзира на то што делује да псу неће бити ништа од мало шампона, не смете га купати како би рез правилно зарастао!
Крагна за псе – можда звучи чудно да кастрираном псу ставите крагну око врата, али се она поставља како пас не би лизао рану.
Како стерилизација утиче на карактер пса?
Упркос разним теоријама и бојазнима, псу се неће променити карактер након стерилизације, остаће исти онај мезимац кога волите. Међутим, постојаће позитивне промене у његовом понашању, посебно уколико је реч о мужјаку. Наиме, претерана агресивност, потреба за означавањем територије, као и надјачавањем других паса ће нестати, заједно са “наскакањем” на женке које су у терању.
Дакле, процес опоравка након стерилизације не захтева много напора, а пас ће након тога бити срећнији него икада.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/zdravlje-pasa/3759864-nega-sterilisanog-i-kastriranog-psa
ФОТО: Pixabay