АКО се испостави да пас ког смо ку пили преко огласа, још док је био штене, не одговара раси? Имамо ли право тада на повраћај новца или не?
У таквом случају имамо право да пса вратимо одгајивачу и да добијемо свој новац назад, као и онда кад се поуздано утврди да је родовник пса фалсификован и да не одговора стварном стању ствари. Пса треба вратити претходном власнику и онда кад се поуздано утврди да је одгајивач знао за одређене (дисквалификационе) наследне мане родитеља пса, а при продаји штенета није желео да вам их саопшти. …
АКО одгајивач, од кога желимо да купимо расно штене, неће да потпише с нама уговор у којем ће гарантовати да наш љубимац неће имати дисквалифи кационе наследне мане као што су дисплазија кука, предгриз, подгриз или код мужјака неспуштање тестиса у скротум? Од таквог одгајивача не треба узети штене.
Потражите другог који ће и писме но гарантовати да ће ваш љубимац бити, пре свега, здрав пас и да ће одговарати стандарду за ту расу.
АКО наш пас неког уједе, а није вак цинисан против беснила? Тада ћете, као власник пса, имати силне проблеме.
Према законској регулативи сваки пас старији од четири месеци мора се обавезно, у току године, једном вакцинисати против те неизлечиве и опаке болести. Зато не одлажите вакцинацију пса против беснила. То можете урадити у свакој за то овлашћеној ветеринарској установи. И још нешто: не заборавите да узмете од ветеринара потврду са печатом да вам је вакцинисао пса против беснила. Ту потврду морате обавезно имати и кад будете изводили пса на изложбе и уколиконе дај боже, случајно или намерно, пас некога уједе.
АКО наш пас, у шетње без поводни ка или сам, нашавши се у неком дворишту, нападне комшијску живину или друге до маће животиње и притом направи штету?
У таквим случајевима власник домаћих животиња које су нападнуте, а што се догађало, може чак и да убије вашег пса уколико је ушао у његов посед. Оно што вам, као најбезболнија варијанта следи, јесте потпуна надокнада штете комшији те је зато потребно да претходно вашег пса (пре свега ловачког) научите да домаћа живина није препелица, јаребица, фазан… али и да га, ако су ловачки нагони код њега јачи и од казне, држимо везаног или на повоцу.
АКО имамо врло уједљивог и злоћуд ног пса у дворишту?
Као прво, на улазу у стан или двориште, односно на капији, морамо истаћи видљив натпис „ЧУВАЈ СЕ ПСА” којим ћемо неупућене обавестити да имамо таквог пса. Као друго, таквог пса морамо, без обзира на ставове разних друштава за заштиту животиња, држати у ограђеном простору или везаног током дана. Како закон налаже, таквог пса у току ноћи не смемо пуштати ван дворишта како не би угрозио пролазнике.
АКО нам нестане пас из дворишта?
Најпре, ма колико та чињеница шокантно деловала у првом тренутку на вас, покушајте да се смирите и да мирним, а никако љутитим и оштрим гласом, дозовете свог пса који се, можда, склонио у неки скривени део дворишта. Пријатним гласом покушајте да га дозовете и нађете у околним улицама, а ако ни то не успе, једино преостаје да одмах огласите нестанак пса, обавестите комшије, пријатеље и околне власнике паса о нестанку љубимца. Уколико је пас чипован и има металну плочицу на оковратнику (на којој су угравирани име пса и број вашег мобилног телефона), на лажење несталог пса неће представљати проблем. Зато, осим доброг обезбе ђења сопственог дворишта, потрудите се и да ваш пас буде прописно обележен и да има изгравирану плочицу на огрлици. У супротном, сузе које ће ваша деца ронити за несталим псом ништа неће зау ставити, па ни куповина новог љубимца.
Душан Мариновић