Основни услов за здрав и дуг живот птица, као и њихово размножавање у вештачким условима је здрава и правилна исхрана. То подразумева довољне количине (у квантитативном, и квалитативном смислу) свих неопходних елемената: хранљивих материја, витамина, минерала, олигоелемената и воде. Само таква исхрана се може назвати уравнотеженом и комплетном. Недостатак било чега од наведеног може имати последице по здравље и живот птица, али и на моћ репродукције.
Малим тврдокљуним птицама основна храна је семе, међутим, оно које могу да им понуде њихови власници не задовољава све њихове потребе. Чак и у природи, ове птице допуњују исхрану воћем, зељастим деловима биљака, црвима и инсектима. Исто тако, у заточеништву семенску храну треба допунити, како би се постигла равнотежа.
Папагаји треба да уносе воду, протеине, угљене хидрате, витамине, масти и минерале. Најважнија храна за њих је зрневље (просо, светло семе, ољуштени овас, сунцокрет, семе конопље, кукуруз, пиринач…), која представља извор угљених хидрата и енергије. Осим тога, папагаји једу меку храну, воће, поврће и зелениш. Сам однос елемената зависи првенствено од величине папагаја. Зрнаста смеша треба да се састоји од следећих житарица:
- Мали папагаји: 60 – 70% просо, 20% ољуштени овас, 10% светло семе, уз додатак ситног кукуруза и мухара.
- Средњи папагаји: 20-30% просо, 50% шарени сунцокрет, светло семе 10%, ољуштени овас и конопљино семе по 5%, уз додатак кукуруза и мухара.
- Велики папагаји: 60-70% шарени сунцокрет, ољуштени овас 20%, кукуруз или пиринач 10%, конопљино семе 10%. Могу се додати и лешници, ораси или кикирики.
Илустрација: Исхрана папагаја мора бити уравнотежена
Меку храну, као основни извор протеина, чине тврдо кувана кокошија јаја, млади сир, пшеничне каше, кекс у млеку, разне бубе, пужићи и гусенице. Ова врста хране се даје два пута недељно.
Зелену храну чине воће (јабуке, крушке, трешње, јагоде, боровнице..), траве (маслачак, мишјакиња), свеже гранчице и пупољци од врбе и воћака, клипови младог кукуруза, проклијало семе и друго. Витамине папагаји добијају из шаргарепе, купуса, спанаћа и зелене салате. Уколико птице не желе да једу поврће, витамини се могу наћи у продаји и у виду гранула или капи. Треба нагласити да је проклијало семе изузетно битно у периоду парења, па је обавезно и за птице у одгајивачници, и за птице – кућне љубимце.
Минералне материје се налазе у сипиној кости, песку, куваним туцаним љускама јајета и опет – вештачким препаратима.
Вода увек мора бити чиста, свежа и лако доступна.
Папагаји су веома друштвена бића, и траже контакт са својим одгајивачима, много више него друге птице. Зато папагајима треба свакодневно посвећивати пажњу, пожељно сваког дана у исто време, променити им храну и воду, очистити кавез и „поразговарати“ са њима.
Често се чује у коментарима љубитеља и одгајивача птица да нека птица неће да једе поједине врсте семења. Постоје само три оправдана разлога за ту појаву: да то семе не спада у природну исхрану те врсте, да је превелико за њу или да је љуска сувише тврде. Друге разлоге не треба толерисати, већ треба птицу привикавати да једе дату храну. Проблем превеликог семења и оног са тврдом љуском је лако решив – семенку разбијте или самељите. Птице се најлакше уче да једу нову храну по систему угледања – у друштву других птица које нису пробирачи. Ако овај метод не успе, онда се прибегава присили – птица се изолује у одвојен кавез и нема избора него да једе оно што јој се да.
Илустрација: Воће треба да чини бар 10% дневне исхране
Мале тајне добрих одгајивача:
- Бобице „ватреног грма“ (Пyрацантха цоццинеа) су од изузетног значаја за здравље и виталност папагаја пореклом из Азије и Аустралије.
- Воће треба да чини бар 10% дневне исхране. Са бананама и јагодама опрезно – ове воћне врсте су лако подложне кварењу, па дајте папагајима мале количине, и када поједе колико жели, остатак уклоните.
- Шљиве и нектарине нису пожељне, јер могу изазвати дијареју.
- Иако вам се чини да се вашем папагају допадају – изоставите бисквите и индустријске слаткише из исхране, препуни су конзерванса и других састојака штетних за мале птице.
- Тврдо кувано јаје помешано са беби кашицом је одлична мека храна за папагаје и њихове младунце.
- У кућним условима у обичној лименој кантици можете одгајити брашнене црве или воштане мољце, и тако дати праву посластицу својим птицама. Брашнене црве можете наћи у сваком голубарнику, а воштане у сваком пчелињаку.
- Иако су витамини начелно добри, давање великих количина (а то посебно важи за куповне витамине) може довести до хипервитаминозе и озбиљних поремећаја у здрављу ваше птице. Оправдани разлози за употребу синтетских витамина су случајеви када се птице лече антибиотицима широког спектра деловања, у периоду опоравка после болести или неких других стања исцрпљености (дугог транспорта нпр.), у зимским месецима (у недостатку зелениша) и сл.
- Младунцима у гнезду је неопходно додати АД3 комплекс.
- Птицама са црвеним перјем треба појачати храну богату каротином.
- Птицама нипошто не треба дати прехладну воду. Умерена температура је увек најбоља.
Извор: Агро ТВ
ФОТО: Pixabay