Нова студија о можданим таласима, објављена у часопису „Current Biology“, указује на то да слушање имена њихових омиљених играчака активира меморију за објекте са којима су повезани.
„Ово нам показује да то није само људска способност“, рекла је за АФП ауторка студије Лила Маџари са мађарског Универзитета Лоранд-Етвеш.
Питање да ли пси разумеју речи или ситуацију, као што је тон који се користи или одређени контекст, дуго је било нерешено и наука није могла да пружи јасне одговоре.
У прошлости је неколико лабораторијских тестова показало да пси, уз неколико изузетака, нису у стању да извуку предмете након што чују њихова имена.
Многи стручњаци тврде да их мотивише не оно што им кажемо, већ како и када то радимо.
На пример, када власник каже псу „донеси штап“, а пас га донесе не доказује да зна шта значи реч „штап“.
Илустрација: Научници су снимали мождану активност паса
Мождани таласи
За ову нову студију, Лила Мађари и њене колеге су користиле неинвазивну технику снимања мозга на 18 паса. Користећи електроде постављене на њихове лобање, снимили су мождану активност.
Њихови власници су изговорили речи за играчке које су им биле познате, а затим су им показали или одговарајући предмет или неки други предмет.
Након анализе ЕЕГ снимака, тим је открио различите обрасце мозга када су пси приказани одговарајући објекти или други објекти.
Ова врста експеримента, која се деценијама користи на људима, сматра се доказом разумевања значења и такође има предност у томе што не захтева од пса да преузме предмет како би доказао своје знање.
„Пронашли смо овај ефекат код 14 паса“, рекла је коауторка студије Маријана Борос за АФП, доказујући да та способност није ограничена на „неколико изузетних паса“. Чак је и четворо које је „пало“ на тесту можда једноставно тестирана на погрешне речи, додала је она.
Способност паса да донесу одређену играчку након што чују њено име некада се сматрала даром, рекла је за АФП Холи Рут-Гутериџ, бихејвиориста паса са Универзитета Линколн у Енглеској.
Илустрација: Пси могу разумети људске гласове много боље него што им обично приписујемо заслуге
„Реакција мозга“
На пример, познати пси бордер коли Чејзер и Рико могли су да пронађу и извуку одређене играчке са великих гомила, али су се сматрали изузецима, рекла је она.
Али нова студија „показује да читав низ паса учи имена објеката у смислу реакције мозга, чак и ако то не показују кроз понашање“, рекао је Рут-Гутериџ.
Студија „пружа додатне доказе да пси могу разумети људске гласове много боље него што им обично приписујемо заслуге“, рекао је Федерико Росано, когнитивни научник са УЦ Сан Диего.
Међутим, нису сви стручњаци били пођеднако одушевљени. Клајв Вин, бихејвиориста паса на државном универзитету у Аризони, рекао је за АФП да је „подељеног мишљења“ када су у питању резултати.
„Рад не држи воду када покушава да демонстрира оно што назива ‘семантичким разумевањем’“, рекао је он, хвалећи „генијалан“ експериментални уређај који омогуц́ава тестирање целокупног „функционалног речника“ паса.
На пример, Вин је рекао да мора да спелује реч „шетња“ уместо да је изговори да се његов пас не узбуђује очекујући да изађе напоље. Нема потребе, каже он, предузимати такве мере предострожности са људима чије разумевање речи превазилази једноставно дружење.
„Да ли би Павлов био изненађен овим резултатима?“, пита Вин, мислећи на познатог руског научника који је показао да се пси могу натерати да појачано луче пљувачку сваки пут када чују звук звона које сигнализира време за оброк. „Мислим да не би.“
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/nova-studija-pokazala-da-nas-psi-ipak-razumeju/
ФОТО: Pixabay