Припитомљавање паса утицало је на промену боје очију тих четвороножних љубимаца које су пуно светлије код њихових рођака вукова, а еволуција је псе обдарила више смеђим очима које су људима симпатичније и мање претеће, тврде научници с јапанског Универзитета Teikyo.
„Боја ириса (шаренице) код паса је пуно тамнија него код вукова и та загаситија боја позитивно утиче на перцепцију људи према псима“, пише у студији одсека универзитета за проучавање животиња објављеној у часопису Royal Society Open Science.
Људи су природно бирали псе са загаситим очима и тај селективни притисак је фаворизирао животиње чије су очи биле перципиране као „пријатељске и младолике“, наводи се у студији.
Припитомљавање паса, који потичу од сивог вука, почело је постепено у раздобљу од пре 50.000 и 15.000 година.
Али зашто би тамнији ирис учинио пса симпатичнијим људима?
Истраживачи се ослањају на студије које су показале да се проширена зеница повезује с више позитивних емоција него сужена зеница.
Широка зеница такође се несвесно повезује с млађим бићем, стога рањивијим и безопаснијим. Као код деце чија се величина зеница смањује с годинама.
Када је шареница пса врло тамна и стога се не може разликовати од зенице, људи имају дојам да виде врло велику зеницу. Према студији, пас с тамном шареницом би се сматрао „слабим“ и оним коме треба заштита.
Илустрација: Пси са тамним очима се доживљавају као пријатељски
Истраживачи су тестирали своју теорију презентујући људима слике 12 паса, једних с тамним очима, других са светлим очима.
Учесници су замољени да окарактеришу карактер сваке животиње као више или мање пријатељски расположену и више или мање младу. Такође су их питали да ли би желели да комуницирају са сваким псом или га чак и усвоје.
“Слике паса с тамним очима перципиране су као пријатељски расположеније и младе”, закључак је студије.
Истраживачи са Универзитета Teikyo признају ограничења своје студије – можда више волимо псе с тамним очима једноставно зато што их има више па смо на њих навикли.
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/pripitomljavanje-pasa-dovelo-do-promene-njihove-boje-ociju/
ФОТО: Pixabay