Осим игре, хране и неограничене љубави, сваки власник свом псу треба да обезбеди здрав живот.
Нега попут редовног купања, редовне посете ветеринару, вакцинације против беснила, чишћење од крпеља и других паразита такође су обавезе сваког власника пса, пише Апетит.рс.
Врсте паразита
Власници паса морају бити обазриви када су у питању две врсте паразита: унутрашњи и кожни паразити.
Кожни, тј. спољашњи паразити су крпељи, буве и други. Кад је реч о унутрашњим паразитима, свој дом у телу пса најчешће проналазе:
Срчани црв – овај паразит се преноси уједом комарца и остатак живота најчешће проводи у плућним крвним судовима или ткиву око артерија у плућима. Срчани црв може месецима, па чак и годинама да буде потпуно неприметан, све док симптоми болести не постану фатални. Неки од симптома су: кашљање (као и искашљавање крви), губитак тежине, недостатак кондиције и несвестица. Лечење је могуће, а метода зависи од процене ветеринара. Међутим, као и код других паразита, превенција је најефикаснија.
Цревни паразити – ова група паразита често напада псе, а свој живот проводе у дигестивном систему домаћина. Они се могу уочити у измету заражене животиње (неки су видљиви голим оком, док је неке могуће пронаћи само микроскопом); преносе се уносом загађене воде или хране, контактом са зараженом животињом или њушкањем контаминираног измета.
Илустрација: Срчани црв је изузетно опасан за пса, а посебно су угрожени штенци
Ко је најугроженији?
Штенци имају највише последица уколико дођу у контакт са паразитима. Међутим, и одрасли пси нису поштеђени. Наиме, врсте попут глиста одраслим псима не представљају животну опасност, док по штенце могу бити фаталне. Такође, округли црви у телу одрасле женке могу мировати све док она не остане скотна, када се поново активирају и пренесу на штенад. Остале врсте су изузетно опасне по живот штенаца.
Да ли су паразити опасни за човека?
Када је реч о цревним паразитима, на пример пантљичарама, они нападају и људе и изазивају велике здравствене проблеме.
Превенција
Изрека коју сви добро знамо: “Боље је спречити него лечити”, у случају ових обољења, треба безусловно поштовати. Редовно чишћење пса од паразита је једини начин да заштитите љубимца. Поред чишћења пса, и хигијена је важна у превенцији уноса паразита у организам, како псећи, тако и ваш. Редовна хигијена дома и прање руку су неопходни.
Илустрација: Заједно са штенетом од паразита се чисти и мајка
Колико често се обавља чишћење од паразита
Када је у питању штене, оно се први пут од паразита чисти у својој трећој недељи живота, па потом у петој или шестој недељи, када заједно са њима, чистите и мајку. Након тога, штене чистите на сваких месец дана док оно не напуни годину дана. Када пас напуни годину дана, у зависности од излагања спољашњој средини, од паразита се чисти на свака три или четири месеца (уколико доста времена проводи са децом, напољу или са другим животињама), или на сваких шест месеци (уколико се пас држи у кући и не долази превише у контакт са спољашњим светом).
Када су у питању женке за парење, њих треба чистити пред период размножавања, током 20 дана, а затим пет или шест недеља након штењења.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/zdravlje-pasa/3736606-redovno-ciscenje-psa-od-parazita
ФОТО: Pixabay