Крпељи су паразити који се хране крвљу домаћина и могу пренети озбиљне болести. Пси су често жртве ових напасника, посебно током топлих месеци када су крпељи најактивнији. Разумевање где се крпељи најчешће накупљају на псима и како се с њима борити је кључно за очување здравља вашег љубимца. Погледајмо која су то места где се крпељи најчешће накупљају на псима.
Уши
Крпељи често бирају уши јер су топла, влажна места са танком кожом која омогућава лак приступ крвним судовима. Редовно прегледајте унутрашњост и спољашњост ушију вашег пса.
Врат и потиљак
Крпељи воле подручје око врата јер је често заштићено огрлицом, што им даје сигурно место за скривање. Неизоставно прегледајте подручје испод огрлице.
Пазушне јаме и препоне
Ова места су идеална за крпеље због зноја и топлине. Прегледајте та подручја детаљно након шетњи, посебно у шумовитим или травнатим подручјима.
Њушка и око очију
Крпељи се могу завући у наборима коже око очију и њушке. Пажљиво прегледајте лице вашег пса, посебно након боравка на отвореном.
Реп и анални отвор
Крпељи се могу сакрити испод репа или око аналног отвора, где је кожа мекша. Редовно проверавајте ово подручје и одржавајте хигијену.
Илустрација: Крпељи знају да се завуку на врату испод огрлице, па проверите тај део
Како се борити против крпеља на псима
Редовно чешљање и прегледање – Користите фин чешаљ да прегледате пса након сваке шетње. Посебно обратите пажњу на горе поменута места. Ако приметите крпеља, уклоните га што пре користећи пинцету или специјални алат за уклањање крпеља.
Топикални препарати – Постоје разни топикални препарати (спот-он) који се наносе на кожу пса и помажу у превенцији крпеља. Консултујте се са ветеринаром о најбољем препарату за вашег пса.
Орални лекови – Доступни су и орални лекови који штите псе од крпеља. Ови лекови су ефикасни и често делују дуже од топикалних препарата.
Заштитне огрлице – Специјалне огрлице против крпеља могу пружити дуготрајну заштиту. Проверите да ли је огрлица адекватне величине и да ли је правилно постављена.
Редовно прање и купање – Редовно купање пса са шампоном против паразита може помоћи у уклањању крпеља. Такође, одржавајте хигијену вашег пса и његовог лежаја.
Одржавање дворишта – Ако имате двориште, редовно косите траву и уклањајте лишће и коров. Крпељи се често крију у високим травама и грмљу, па одржавање уредног дворишта може смањити ризик од инфестације.
Посета ветеринару – Редовне посете ветеринару су кључне за превенцију и третман крпеља. Ветеринар може препоручити најновије и најучинковитије методе заштите и третмана.
Илустрација: Превенција је набоља заштита
Превенција је најбољи начин борбе против крпеља. Редовно прегледање, коришћење превентивних препарата и одржавање хигијене могу значајно смањити ризик од инфестације крпељима. Ако приметите крпеља на вашем псу, уклоните га што пре и пратите стање вашег љубимца због могућих симптома болести које крпељи могу пренети.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/320502/mesta-gde-se-krpelji-najcesce-kace-na-psima/vest
ФОТО: Pixabay