Бумбарски сом је слатководна и веома популарна рибица: забавна је, лепих боја и о њој је лако бринути. Бумбарски сом је издржљив што је такође битно власницима који не желе да превише времена посвете бризи коју траже рибице. Нема познатих случајева успешног узгоја бумбарског сома у куц́ном акваријуму, па немојте покушавати да их размножите.
Порекло и станиште бумбарског сома
Бумбарски сом (Microglanis iheringi) потиче из Јужне Америке и виђа се у Колумбији и Венецуели, али је прешао и у Гвајану, Еквадор и северни Бразил, пише Aquariumsource. Ова риба је први пут документована почетком 20. века: у свом природном станишту преферира реке и потоке са јаком струјом и камењем на дну, где воли да се крије и ово понашање испољава и у акваријуму.
Животни век бумбарског сома
Просечан животни век бумбарског сома је отприлике 4 до 5 година: није неуобичајено да пређе ову границу и то се дешава кад има велику пажњу и изузетну негу. Иако је издржљив, од услова у акваријуму зависи колики ће му бити животни век и здравље.
Изглед бумбарског сома
Боје на телу ове рибе су жута и црна и распршене су преко неколико дебелих асиметричних делова. Глава је скоро увек црна, леђно пераје је бодљикаво и има црну траку по средини. Репно пераје је црно, благо рачвасто, а трбушна пераја су веома широка. Тело ове рибе се уклапа у традиционалну грађу сома: дугачко је и цилиндрично, и мало се сужава пре репног пераја. Из његове главе вире истакнути “бркови” и има веома широка уста.
Његова величина је око 8 цм и варира у зависности од окружења и неге пре акваријума.
Илустрација: Овај сом је мајстор камуфлаже и излази само ноћу
Нега бумбарског сома: вода и параметри
Нега бумбарског сома је једноставна, јер захтева мало одржавања. О њиховим потребама може бринути скоро сваки аквариста, без обзира на искуство. Препоручена величина акваријума за одраслог бумбарског сома је 75 литара, јер су ово мале рибе и проводе доста времена скривене, док чекају да им се да храна. Природно су навикнуте на воду која се брзо креће, па ће патити у акваријуму који нема те услове. Обезбедите им средњу количину протока воде како бисте били сигурни да она има довољно кисеоника.
Температура воде од 21 до 25 степени Ц, са пХ нивоима од 6,5 до 7,5 и меком водом, тврдоће између 8 и 12 дГХ.
Ентеријер акваријума бумбарског сома
У природном станишту бумбарског сома има много камења и скровишта и реплицирање овога треба да буде главни приоритет акваристе. Главне ставке које треба убацити у акваријум су камење и наплављено дрво који ће служити као главно место за окупљање кад су опуштени. Проналажење малих кутака и пукотина у којима се могу сакрити је њихова друга природа. У акваријум убаците украсе и пећине по жељи, као и биљке попут јава папрати.
Ако нема довољно скровишта у акваријуму, ове рибе ће бити под стресом што може скратити њихов животни век.
Потенцијалне болести и исхрана бумбарског сома
Бумбарски сом је веома издржљива риба и за разлику од других слатководних врста није склон типичним болестима, осим инфекцији. Ако пружате добру негу бумбарским сомовима и водите рачуна о томе да им је квалитет воде одличан, мало је вероватно да ће доћи до оболевања и инфекције.
Бумбарски сом је сваштојед и већину времена проводе чистећи подлогу и тражећи било шта за грицкање. Није избирљив и уживаће у ларвама, биљној исхрани и другим намирницама за рибице у заробљеништву. Висококвалитетна комерцијална храна биже добра за њих, као и смрзнута и жива храна, у виду кишних глиста, дафнија и других извора протеина.
Понашање и темперамент бумбарског сома
Бумбарски сом је изузетно опуштен, али и стидљив и ноћна је риба што значи да ц́е током дана обично бити скривен у једном од својих омиљених скровишта док не падне мрак или време за јело. Неким акваристима се ово не свиђа, јер желе да уживају у активности рибица, али је то једна од особина бумбарског сома коју он неће мењати у акваријуму, па је боље да се одлучите за другу врсту уколико вам то смета.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/akvaristika/3980318-ovaj-som-neodoljivo-podseca-na-bumbara-iako-se-lako-neguje-jos-ga-niko-nije-razmnozio-u-akvarijumu
Printscreen Youtube/South American Bumblebee Catfish