Суплементи за псе предмет су једне од вечитих дебата између власника, али и ветеринара: једни тврде да су неопходни, други да су опасни по живот, неки мисле да су ту уколико неко баш жели да их даје свом љубимцу, али да се може и без њих и тако, у недоглед. Постоје сукоби мишљења, од којих су скоро сви покривени доказима из теорије и праксе. Дешавало се да су суплементи спасавали животе псима и помагали им у превазилажењу неких здравствених проблема без потребе за операцијом, а било је и примера да је употреба наизглед потпуно безопасних суплемената била кобна за псе.
Због свега наведеног природно је да власници често не знају коју “страну” да слушају и коме да верују. Како ова тема покрива безброј питања и проблема, споменућемо најосновније недоумице које муче велики број власника и пробати да раздвојимо добро од лошег.
Да ли су сваком псу потребни суплементи
Општеприхваћено мишљење је да здравом псу, храњеном искључиво висококвалитетном храном, која у себи има све потребне нутритивне вредности, који “води здрав живот” (има редовну физичку и социјалну активност), суплементи у виду додатака исхрани и витамина нису потребни. Када је реч о суплементима који треба да побољшају рецимо квалитет длаке и слично, њих треба давати искључиво уз препоруку ветеринара.
Опасност од суплемената
Због веома развијеног тржишта, власницима је доступан огроман број суплемената, разних брендова и разних квалитета.
Проблеми настају из више разлога:
• Економски – често, као последицу недовољне информисаности, власници пожуре па узму јефтинији избор, јер већини нас, који се у то не разумемо, сваки од њих делује слично. Управо због те непажње малу уштеду можемо платити здрављем нашег љубимца. Израз “јефтинији” не значи да су суплементи који мање коштају лошији, већ се мисли на непроверене брендове који се купују на непровереним местима.
• Избегавање консултације са ветеринаром – ово је кардинална грешка, која је многе псе коштала живота и здравља. Дешава се да, иако власник купи, условно речено, најквалитетније додатке исхрани, љубимац кобно реагује на њих. Разлог је можда у томе што комбинација два или више суплемента, или суплемент и неки лек, не функционишу заједно, односно постају контрапродуктивни по здравље пса. И погрешно дозирање може бити фатално по љубимца (превелике дозе калцијума изазивају проблеме са скелетом, поготово код штенаца великих раса; превелике дозе витамина Д штете костима, узрокују атрофију мишића и смањују апетит псу; витамин А, у великим дозама, може оштетити крвне судове и изазвати бол у зглобовима). Уз то, власник може погрешно да процени шта недостаје у организму пса и да, на своју руку, почне да му даје суплементе који му нису потребни. Дакле, без консултације са ветеринаром не узимајте никакве додатке свом љубимцу!
Предност суплемената
Како власници често греше у погледу суплемената за љубимце, многи се уплаше и избегавају било какве додатке. Међутим, уз правилну употребу и савет ветеринара, они могу да препороде пса и олакшају му живот, било да је реч о штенету или старијем псу. Почевши од адаптираних млека за штенце који су рано одвојени од мајке, па до додатака за лакше варење псима који имају проблеме са дигестивним (гастроинтестиналним) трактом, додатака за сјајнију длаку код чупавих мезимаца и таблета за већи унос калцијума, сасвим је јасно да су додаци ту како би олакшали и употпунили живот пса чинећи га здравијим и отпорнијим.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/zdravlje-pasa/3991137-jedna-od-najoprecnijih-tema-medju-vlasnicima-pasa-da-li-su-nasim-ljubimcima-neophodni-suplementi
ФОТО: Pixabay