Ако вас слатка мачка којој сте пришли на улици случајно угризе, можда сте у већој опасности него што мислите. Ту лекцију на тежи је начин научио 48-годишњак из Уједињеног Краљевства – након угриза мачке завршио је заражен бактеријом коју научници никада раније нису видели, преноси Сциенце Алерт. Реакција његовог имуног система на овај страни микроорганизам била је невероватна. Само осам сати након што га је неколико пута угризла мачка, руке су му отекле до те мере да је морао да оде у хитну.
Тамо су му ране од угриза очишћене и превијене, а примио је и тетанус пре него што је послат кући с антибиотицима. Дан касније, морао се вратити натраг у болницу. Домали и мали прст на левој руци били су му отекли, као и обе подлактице. Лекари су хируршки морали да му одстране оштећено ткиво око рана. Такође је интравенозно примио три различите врсте антибиотика, а добио је и оралне антибиотике за узимање код куће. Тако је лечење успело и мушкарац се у потпуности опоравио, али лекари у болници наставили су да покушавају да докуче шта се тачно догодило. Када су анализирали микроорганизме присутне у узорцима из његових рана, пронашли су дотад непознати организам који је подсећао на стрептокок, преноси Н1 Загреб.
Стрептокок је врста бактерије која се између осталог повезује с менингитисом, стреп-грлом, бактеријском упалом плућа и коњунктивитисом. Но када су истраживачи истражили део генома ове бактерије, нису пронашли ништа слично што је од раније познато. Радило се о потпуно новој бактерији која никада раније није била формално забележена. Испоставило се да бактерија припада другој врсти, имена Глобицателла. Пуно секвенцирање генома бактерије даје нам да наслутимо да се ради о бактерији различитој од сличних, њој сродних варијанти попут Г. сулфидифациенс, за неких 20 одсто, што сугерише да се ради о “посебној врсти која раније није описана.” Г. сулфидифациенс је бактерија отпорна на неколико врста честих антибиотика, што значи да ју је тешко избацити из тела. Добра вест је да је нова варијанта реаговала на барем неке врсте антибиотика, но ова прича свеједно служи као упозорење за јавност.
“Ова ситуација наглашава улогу мачака као носилаца досад неоткривених врста који имају патогени потенцијал за људе”, написали су аутори студије. Угризи и гребање мачака који пробијају кожу сваке године у САД-у резултирају с око 66 хиљада посета болницама. Многи захтевају антибиотике, чак и операције, како би се спречиле озбиљне инфекције.
Као и све животиње, а и људи, мачке су носиоци врло опасних патогена. Чињеница да такође имају оштре зубе и канџе значи да се ти патогени могу пренети дубоко у нашу кожу. Ако особу мачка огребе или угризе по зглобу, повреда се врло тешко лечи.
Ако вас нападне мачка луталица, лекари препоручују да одмах рану исперете водом сапуном или сољу и без одлагања посетите вашег доктора.
Извор:
Čoveka ujela ulična mačka, pa dobio infekciju koja je i naučnicima nepoznata (nova.rs)