Хепатитис је инфективно оболење јетре. Псећи хепатитис се преноси са пса на пса преко пљувачке, мокраће и заражених предмета. Симптоми укључују високу температуру, запалење носних путева и ждрела, повраћање, дијареју и болну упалу јетре.
Инфективни псећи хепатитис није исти као код људи. Псећа варијанта није заразна за човека, али зато пси могу умрети од аденовируса. Симптоми ове болести су различити и након инкубације (два до пет дана) телесна температура пса расте и до 41 степени.Може доћи и до упале крајника, када пас одбија да једе. У принципу,пас је нерасположен и осетљив је на додир у пределу трбуха.
Пас заражен хепатитисом често и дуго спава, лимфни чворови су увећани, а слузница уста је такође упаљена. Пас може имати крвав краткотрајан пролив, а може и повраћати. Нису реткост ни нервни поремећаји са грчевима, па ни и одузетост задњег дела тела. Диганоза се тешко постиже одмах јер је ова болест слична са штенећаком, лептоспирозом и токсоплазмозом. Зато је потребно анализирати мокраћу и крвни серум оболелог пса.
Ветеринари препоручују, као превентиву, вакцинацију гравидних куја и штенаца по одбијању сисе. Неопходна је и дезинфекција просторија и предмета који су били у додиру са вирусом. Лечење препустите ветеринару.
Илустрација: Лептоспироза се преноси преко заражених паса или уколико ваш љубимац пије устајалу воду
Бактерија из групе лептоспира, која изазива лептоспирозу,преноси се преко мокраће мишева и пацова, али и самих заражених паса. Пси се могу заразити пијући воду из бара и устајалих вода а, како пише др Владимир Литричин, и човек може оболети од ове болести.
Инфекција настаје узимањем хране и воде загађене лептоспирама. Нарочито су за псе опасне баре и стајаће воде. Млађи пси су много осетљивији у односу на старије.Болесни пси излучују узрочнике нарочито путем мокраће, загађујући околину и стварајући повољне услове за даље преношење заразе. Од момента заражавања па до првих знакова болести прође од пет до десет дана. Болест се испољава у неколико облика, у зависности од тога који су органи нападнути.
Уремички облик се испољава, у почетку, високом темпретуром која може достићи и 40 степени. Истовремено долази до губитка апетита и упорног повраћања, а због оштећења бубрега услед лептоспира, пише др Владимир Литричин, долази до уремије са смртношћу од 75 до 90 одсто. Дакле, ово је врло опасна и озбиљна болест паса.
Типични симптоми лептоспирозе су температура, губитак апетита, повећана потреба за водом, повраћање и губитак свести. У каснијој фази болести долази до жутице и пас почиње да губи на тежини. Долази до инфекције бубрега коју карактерише жутобраон мокраћа. Ово стање обично прати уремично тровање (uremic poisonina).
Ако се ова болест на време примети, чак и пси који нису вакцинисани против ове болести, могу се излечити
антибиотицима и одговарајућим витаминима. Kао солидна заштита од лептоспирозе препоручује се вакцинација паса.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay