Док многи бизниси свуда у свету, па и код нас, падају на све ниже гране, индустрија која је на било који начин посвећена кућним љубимцима доживљава прави процват. Процена је да се у Србији годишње троши 200 милиона евра на кућне љубимце.
Нема сумње да нисте приметили да је све више кучића, међу којима предњаче мале, беле расе, али и да је све више других кућних љубимаца. Ако и сами имате пса, људи ће вам прилазити, говорити своје најинтимније догађаје, показивати слике са својим Роком, Белом, Машом…и без речи разговора сматраће да сте најбољи пријатељи. „Кучкари” су ту једни за друге, а за крзнене пријатеље поготово. Не жале ни време ни новац, док с друге стране ветеринари кажу да је права помама за псима, мачкама јер је дошло до потпуне епидемије отуђености.
Тако су пси и мачке постали некима замена за децу, партнера… а према животињама власници се опходе као према људима. Брига и љубав су једно, али не мањка ни комодитет друге врсте, па се у многим стварима и претерује.
Забележено је, на пример да су недавно одржане модне ревије у Њујорку на којима је представљена мода за кучиће. Оделца, капути, бунде, кишни мантили…. то већ спада у класику, а рафови су у специјализованим продавницама су препуни, па осим ових такорећи обичних модела, постоје и костими за маскембал, дресови омиљних газдиних клубова, свечана тоалета…
Нема шта нема и нема шта не кошта. Од 2.500 колико је потребно издвојити за најобичнији капутић до, рецимо, 12.000 колико кошта непромочива зимска јакна за пса средњег раста коме ни киша, снег ни јаки удари ветра неће моћи ништа.
„Људи који имају кућне љубимце заиста не жале пара. Највише троше власници паса, од квалитетне хране, наградица, играчака, одеће….. Сад када овако набрајам ово изгледа као списак дечијих потреба, али говорим о љубимцима. Они који имају мачке троше мање, а најмање се даје за остале врсте животиња које се чувају као кућни љубимци”, каже продавац у једном пет шоп центру.
Илустрација: Често се претерује са бригом за кућне љубимце/ ФОТО: Unsplash
Да ли мом псу треба капут зими и кабаница када пада киша?
Да ли псу треба капут, јакна или џемпер зими, мантил или кабаница? Иако пси имају крзно, током хладних дана можда ће им требати додатна топлота. Стручњаци специјализованог сајта Small door наводе да је то типично за мале расе, али и оне старије, као и штенце којима терморегулација није успостављена на правилан начин. Такође, без обзира шта облачите псу не заборавите да га скинете када уђете у кућу или затворен простор јер ће му бити претопло.
„Немојте да терате пса да носи одећу ако то не жели. Стрес вашег пса није вредан тога. Мислим да људи данас претерују са облачењем, сређивањем кучића посебно. Чак и са хигијеном, јер се честим купањем нарушава Пх вредност коже. Некада су се пси купали једном годишње. А ако већ купате пса код куће онда је најбоље да то радите само водом. Ако бирате да купате пса шампоном, онда морате и да га добро ишампонирате и оставите да делује барем 15 минута да би се прљавштина разградила”, каже за Магазин један искусан београдски ветеринар.
Ако пас дрхи, обуците га
Наравно постоје околности када је неопходно додатно загрејати пса, без обзира на расу и узраст – ако ваш пас делује као да му је хладно – дрхти, цвили огрните га. Водите рачуна да га оделце не спутава у кретању и игри, да су дугмад и чичак траке безбедне, да га ништа не штипа и не стеже.
Имајте на уму да је најважнији комодитет вашег љубимца, а не праћење трендова и моде по сваку цену. На крају ни ваш пас није ваш модни детаљ, него живо биће са својим јединственим потребама.
Које су карактеристике доброг капута?
Добар капут за псе ће покрити врат, стомак и леђа. Водоотпорне тканине су важне, јер ће мокар пас постати хладнији много брже од сувог. Длака за псе не би требало да има делове који се могу сажвакати и замахнути дозвољено, па потражите онај који нема патент затварач и компликовану дугмад.
Илустрација: Облачење паса није новина модерног доба и датира још од старог Египта
Огрлице за псе у Египту, оделца и 1900. била хит
Постоје докази из древног Египта да су људи користили украсне огрлице за псе. Једна огрлица је откривена у гробници древног египатског племића Маихара Пирија 1440. године пре нове ере, а на огрлици је исписано име Тантануит.
Такође, тренд одевања паса датира још из египатског преддинастичког периода и од тада се проширио због повећаног потрошачког капитализма. Друге животиње као што су мачке такође могу да носе одећу.
Занимљиво је и да постоје докази и из 1900. године да су људи четворножне мезимце облачили у људске костиме. Данас је уобичајено да људи облаче псе, посебно мале и краткодлаке, псећа одећа је постала глобални феномен, а медији су забележили и неколико модних ревија посвећених управо кучећој моди.
Извор: https://magazin.politika.rs/scc/clanak/569858/dom/kucni-ljubimac/kaputi-i-kabanice-nisu-potrebni-psima-ni-mackama
ФОТО: Pixabay