Посматрајући псе можемо уочити прави фестивал различитих репова – од оних који подсећају на раскошне перјанице, преко снажних репова сличних сабљама до уврнутих репића налик прашчићима…
Шта је заправо реп и чему служи?
Реп представља продужетак кичме. Састављен је од репних пршљенова, мишића, тетива, крвних судова, живаца, а са спољне стране је прекривен кожом и длаком.
Када је реч о псима, репна кичма садржи, зависно о псу, од 6 до 23 изразито покретна репна пршљена. Комбинација свих наведених анатомских структура осигурава љубимцима да реп могу по жељи да померају горе-доле, лево-десно, односно у свим могућим смеровима.
Илустрација: Реп игра важну улогу у комуникацији паса
Реп је важан за комуникацију
Постоји много теорија о улози репа у паса. Доказано је на пример да реп игра важну улогу у комуникацији паса. Положај и кретње репа могу указивати на срећу, агресију, стрес или многа друга емотивна стања љубимца.
Такође, многи власници наводе да је само посматрањем положаја псећег репа често могуће погодити и шта љубимац мисли. Тако када пас држи реп високо и маше њиме напред-назад, у правилу се добро осећа. Када показује интерес према нечему или некоме, реп је у хоризонталном положају усмерен према подлози.
Спуштен реп указује на страх или подчињеност. Када се реп помери из хоризонталног у усправни положај па се тако „фиксира“, то најчешће указује на то да се пас осећа угрожено или изазвано. Када је реп спуштен и пас њиме маше лево-десно, то нам углавном говори да је љубимац забринут или несигуран.
Реп има улогу у комуникацији и на други начин. Како љубимац маше с репом, тако шири и свој специфични мирис.
Због тога се може уочити да доминантне јединке неретко држе реп усправним, што додатно одаје њихов специфични мирис, а престрашени и подчињени пси држе реп спуштен међу ногама и не дозвољавају да их други љубимци њуше те тако покушавају да скрену са себе пажњу других паса.
У одређеним ситуацијама пси користе реп како би додатно побољшали равнотежу и тако извели компликоване покрете као што су прескакање, пењање, кретање на косом терену…
Такође се репом служе када им је потребно у брзом кретању да се осигура нагло скретање, а да притом задрже став. Улога репа се може уочити и код љубимаца који пливају.
Илустрација: Пас може да има фрактуру или повреду репа
Неправилан положај и повреде репа
Неправилан положај репа може имати различиту етимологију – развојне аномалије, повреде током живота (нагњечење, прелом…), неправилно срастање повређених структура репног дела кичме…
У случају сумње на потешкоће с репом треба опипати реп љубимца читавом дужином како бисте уочили неправилности у континуитету, евентуалну болност, померање, отеченост.
Ако сте приметили да ваш пас болно реагује на било какву манипулацију с репом (махање, померање приликом додира), да је реп у неприродној позицији или виси под углом, реч је о могућој фрактури или лому репних пршљенова. Тада наравно треба без одлагања посетити ветеринара и љубимцу осигурати прикладну помоћ.
Ако је реч о прелому који је смештен ближе корену репа, могуће су последице попут сметњи приликом мокрења или дефекације. Тада је препоручена ампутација репа.
Постоји и синдром сломљеног или мртвог репа (cold water tail), нарочито уочен код паса који брзо машу репом (претежно ловачки пси) или паса који су се купали у прехладној или претоплој води. Најчешће се ради о повреди мишића репа која спонтано пролази за једну до две недеље.
Ваш ветеринар ће са сигурношћу установити о каквој поведи је реч и је ли уопште реч о повреди или је реч о неправилном положају дела репа. Рендгенским снимком отклониће се све недоумице. У складу с природом и интензитетом повреде, може одредити се тек опоравка и прогноза стања.
Илустрација: Поједини пси посебно ловачки имају мањи реп
Немају сви пси реп
Неки пси се рађају с поприлично великим репом, док неки пси долазе на свет с малим (рудиментираним) репом. Понекад је из здравствених разлога потребна ампутација репа љубимца.
У сваком случају, пас без репа може нормално и у потпуности функционално живети, а да му се квалитет живота ни на који начин не наруши. Лепо је имати реп, али може се ипак и без њега.
Извор: https://www.krstarica.com/zivot/ljubimci/evo-sta-je-zapravo-rep-kod-psa-i-cemu-sve-sluzi-moze-li-pas-da-zivi-i-bez-njega/
ФОТО: Pixabay