Чоколада у било ком облику, количини и боји може да буде опасна ако је мачка “дохвати”. Није важно да ли је реч о какао праху, млечној чоколади, чоколади за кување или белој чоколади (која садржи најмање какаоа).
Посластице попут сладоледа, чоколадне глазуре, колача од чоколаде и било које врсте слаткиша са овом намирницом, може загорчати живот не само мачки, већ и власнику.
Мачка можда неће доживети фаталне последице ако лизне сладолед од чоколаде, али сасвим сигурно ће осећати мучнину неколико сати, јер какао, помешан са шећером и лактозом из млека, није добра комбинација за пробавни систем мачке.
Иако већина власника кућних љубимаца више брине о псима који су много осетљивији на чоколаду, једнако је важно да спречите мачку да се дочепа ове посластице. Чак и мала количина одређене врсте чоколаде код мачке изазива симптоме у распону од повраћања до напада, па чак и угинуће ако се не реагује на време.
Зашто је чоколада лоша за мачке
Чоколада садржи теобромин и кофеин који су токсични ако их мачка унесе у организам у већим количинама. Мачке апсорбују теобромин спорије од људи, тако да чак мала количина чоколаде може бити токсична. Кофеин је хемијски сличан теобромину и стимулише мачку много више него човека. Свака мачка показује различите нивое осетљивости на теобромин и кофеин, па ако ваша љубимица поједе чоколаду, одмах је однесите ветеринару.
Илустрација: Повраћање, дијареја, појачана жеђ могу бити знаци тровања мачке са чоколадом
Знаци тровања чоколадом код мачке
Најчешћи знаци тровања чоколадом код мачке се јављају у виду немира, повраћања, дијареје, појачане жеђи, дрхтавице, хиперактивности, укочености мишића, убрзаног дисања и напада. Пошто су мачке осетљивије на састојке чоколаде у односу на људе, власник брзо и лако може да уочи очигледне знаке тровања. Ако мачка поједе малу количину чоколаде, уз хиперактивност се јављају повраћање и дијареја. Уколико се не реагује одмах, симптоми се шире на појачану жеђ, немир и дрхтавицу. Мачка која поједе велику количину чоколаде имаће нападе, укоченост и убрзано дисање, а без брзе реакције ветеринара може да наступи и смрт.
Токсична доза теобромина код мачака је 200 мг по килограму, али немају све чоколаде исту количину теобромина. Чоколада за кување, сасвим горка чоколада, па и какао прах представљају већи ризик за мачку него млечна и бела чоколада. Бела чоколада је најмање токсична, јер не садржи чврсти какао као друге врсте чоколаде. Бела чоколада има изузетно низак ниво супстанци које би изазвале тровање код мачака.
Чоколада за кување није слатка, обично се продаје у виду плоча или комада од стотинак грама и углавном се користи као састојак посластица. Мачка која тежи 3, 5 кг треба да прогута 20-ак грама ове чоколаде да би имала последице. Ако је реч о тамној или мање слаткој чоколади, количина од 15-ак грама довољна је за тровање. Млечна чоколада садржи далеко мање теобромина и кофеина од опаснијих чоколадних врста, па би мачка морала да поједе нешто више од 30 г да би јој позлило.
Илустрација: Ако сте приметили да је маца појела чоколаду одмах је одведите код ветеринара
Лечење тровања чоколадом код мачке
Ако је мачка појела недозвољену количину чоколаде која је изазвала тровање, ветеринар ће изазвати повраћање како би испразнио садржај њеног желуца. Не препоручује се власницима да ово сами раде код куће!
Мачки ће можда бити потребна терапија течностима како би остала хидрирана, као и тестови крви, урина и налаз ЕКГ да би се утврдило да ли је нарушен срчани ритам. Осим тога, ветеринар ће одредити дијету коју ће мачка морати да “испоштује” неколико дана.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/ishrana-macaka/3824718-najomiljeniji-slatkis-postaje-gorki-toksin-ako-zavrsi-u-macijem-zelucu-zasto-macka-ne-sme-da-jede-cokoladu
ФОТО: Pixabay