Животни век мачке зависи од много чинилаца, пре свега од начина живота и њеног укупног здравља. Уколико сте купили вашу мачку онда није проблем јер знате кад се окотила, али уколико сте је удомили са улице то може бити проблем у одређивању старосне доби. Али, према понашању мачке, њеној величини и навикама можете барем приближно одредити њену старост уз помоћ таблице.
Кућне мачке у просеку живе између 10 и 15 година, а уличне много краће јер су подложне повредама и болестима. Да ли знате која мачка се сматра старијом? Она која има више од 10 година и тада јој треба посветити посебну пажњу, али је и хранити оброцима намењеним старијим мачкама.
Илустрација: Са две године маца је стара као човек од 24 године
Мачје године
У прве две године мачке се развијају врло брзо. Већ за први месец дана након рођења мачка достиже старост од шест месеци људских година и тада се понаша као “беба”. Наредних месецу убрзано напредује да би са годину дана мачка била у “тинејџерским годинама” односно има 16 у људским годинама. Са две мачје године животиња је достигла еквивалент 24 људске године. Од тог периода успорава и свака мачја година одговара четири до пет људских. мачка од 10 мачјих година стара је као 56 људских година. Наравно ово су само оквирне вредности како би се лакше процениле мачје године.
Таблица мачјих и људских година:
Мачје године Људске године
- 1 месец 6 месеци
- 6 месеци 10 година
- 12 месеци 16 година
- 2 године 24 године
- 5 година 36 година
- 7 година 44 године
- 10 година 56 година
- 12 година 64 године
- 15 година 76 година
- 20 година 96 година
Чим уђе у позне године прометна је промена понашања код мачака. Више спавају, потребно им је више нежности и пажње. Када су у питању здравствени проблеми већ око седме мачје године јављају се проблеми са зубима. Због тога маци треба давати мекшу храну која се лакше жваће. Редовни прегледи код ветеринара могу помоћи власнику да прати здравствено стање своје чупаве љубимице и томе прилагођава њену исхрану и начин живота.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay