R. Wolter, професор на Ecole Nationale Vétérinaire из Алфорта, Француска, формулисао је “Десет заповести” правилне исхране паса. Ових десет правила ће помоћи власницима паса да избегну грешке које се односе на практичне аспекте исхране паса.
1. Обезбетите много воде за пиће
Свежа и чиста вода би требала увек бити на располагању псу. Просечне дневне потребе организма пса су 60 мл по килограму телесне масе. Ова колицина је нешто већа за штенад, кује у лактацији, те за време топлих дана.
2. Ако мењате режим исхране, урадите то постепено
Било каква промена у исхрани би се требала применити постепено кроз период од једне недеље. Ово омогућава да се апетит, дигестија и метаболизам могу правилно адаптирати. Такође, кроз овај период, цревна микрофлора има довољно времена да се обнови и прилагоди новом типу хране.
3. Одржавајте ритам исхране
Ваш пас ће бити најзадовољнији када једе једну врсту хране, из исте посуде, у исто време и на истом месту. Број оброка зависи од физиолошког стања пса што је потребно пратити.
4. Контролишите количину поједене хране
Величина оброка је заснована на дневним енергетским потребама организма и бројем калорија садржаних у храни. Количина поједене хране треба бити често контролисана да би се избегла непотребна гојазност те ускладила са променама у тежини пса.
Илустрација: Количина и врста хране зависи и од старости пса
5. Обезбедите балансирану исхрану
Без обзира да ли се ради о храни из домаће кухиње или о већ припремљеној комерцијалној храни, сви неопходни хранљиви састојци би требали бити присутни у довољним количинама и пропорцијама у складу са величином пса (велики, средњи, мали), физиолошком кондициом (одгој, спорт), старошћу (штене, одрастао, стар) те патолошким стањем уколико је присутно.
6. Бирајте храну пажљиво
Избор хране не сме бити занемарљив. Уравнотеженост хранљивих састојака би требала да превагне при избору. Три су основна фактора при избору праве хране:
старост пса (штене, одрастао, стар),
ниво физичке и физиолошке активности (активан пас, спортски, пас за одгој),
величина пса (велики, средњи, мали)
7. Храните пса правилно
Начин на који храните свог пса је на истом нивоу важности као и квалитет саме хране. Врло је битно да следите инструкције произвођача уколико храните пса готовом комерцијалном храном. Уколико храните пса домаћом кухињом онда свакако избегавајте следеће изјаве: “мој пас једе исто што и ја”, “мој пас једе што пожели” или “мој пас једе само…”. Остатци са стола, чоколада, колачи, немају место у исхрани паса.
Илустрација: Храну за пса чувајте на сувом месту добро заштићена од спољних утицаја
8. Обезбедите неопходну хигијену
Отворене конзерве треба чувати на сувом и хладном месту. Ово важи и за сву свежу или одмрзнуту храну. У случају сухе комерцијалне хране, џак је потребно затворити и чувати на сувом. Уколико пас не доврши свој оброк, остатак се не оставља за наредно храњење а суд се опере.
9. Водите евиденцију
Потребно је пратити ефективност одређене исхране и промене на псу. Ово могу бити, на пример, промене у тежини пса, промене квалитета његове длаке, апетита, или свакодневног понашања.
10. Не устручавајте се консултација са ветеринаром
Својим образовањем, ветеринар је стручан у правилној исхрани како оболелих тако и здравих паса. Консултујте се са ветеринаром уколико пас изгуби апетит, добије вишак килограма или изгуби на тежини; затим, уколико пати од затвора или учесталих дијареја. Разговарајте уколико приметите значајне промене у понашању које прати наведене физиолошке промене јер ово могу бити симптоми одређених оболења која захтевају стручан надзор.
Извор: https://veterina.info/psi/ishrana-pasa/73-psi/ishrana-pasa/277-qdeset-zapovestiq-pravilne-ishrane-pasa
ФОТО: Pixabay