Многи људи сматрају мачке мистериозним и резервисаним. Оно што многи не знају је да мачке захтевају само мало другачији приступ.
“Пас је човеков најбољи пријатељ” – каже стара изрека. Ово веровање произилази делимично из тога што пси отворено исказују своје емоције у свим приликама. Са друге стране, за мачке важи уверење да су хладне и да се за њихову наклоност и љубав треба борити. Одговор на питање како са мачкама прећи на “ти” дао је тим стручњака који је спровео неколико студија. Ово су најбитнија открића:
1. Нека мачка приђе прва
Истраживање швајцарских стручњака је показало да је пуштање мачке да преузме иницијативу и умиљато приђе веома важно за стварање доброг односа. Студија спроведена у 51 дому у Швајцарској показала је да мачке чешће прилазе људима који у датом тренутку не обраћају превелику пажњу на њих. Већини испитаника је мачка пришла када су читали. Ова студија је делимично објаснила зашто мачке често прилазе људима који су алергични или људима који им не показују превелику пажњу.
2. Приђите мачки као мачка
Када су две мачке у добром односу онда се оне поздрављају додиривањем носева носем. Овај ритуал можете опонашити и ви тако што ћете свој прст полако усмерити ка носу мачке и задржати га свега неколико центиметара испред њеног носа. Уколико се мачка приближи како би ваш прст помирисала или се о њега трљала, знаћете да сте успешно поздравили своју мачку.
Илустрација: Пуштање мачке да преузме иницијативу и умиљато приђе веома важно за стварање доброг односа
3. Мазите мачку тамо где воли
Мачке су веома осетљиве на додир и генерално воле да буду мажене на неким местима више, а на некима мање. Студија из 2002. показала је да су мачке позитивно реаговале предењем и трептањем када су биле мажене у пределу чела и образа.
4. Уколико реагује негативно, дајте јој мало простора
Мачка ће вам на више начина показати да нешто не воли. Она то може учинити отоворено, сиктањем, гребањем и грижењем, али и суптилније тако што ће поравнати уши, гледати у вашу руку или правити нагле покрете репом.У тим тренуцима је потребно да се као њен власник повучете и обуставите активности које јој не пријају. Тиме ћете јој показати да поштујете њу и њене границе, а она ће то ценити тиме што ће вам указати дугорочно поверење.
5. Не претерујте са храном
Многи власници количину понуђене хране поистовећују са количином љубави и због тога претерују са порцијама хране које дају својим мачкама. Студија универзитета “Корнел” показала је да вас мачка неће волети више уколико је више храните. У студији је учествовало 58 мачака са вишком килограма које су током студија неколико недеља биле подвгрнуте дијети. Три четвртине власника пријавило је да су мачке умиљатије и да више времена проводе у њиховом крилу од када су на промењеном режиму исхране.
6. Играјте са њима на прави начин
Када говоримо о бризи о псу ситуација је јасна – псу треба пружити две до три шетње дневно. Многи власници мачака заборављају да је и мачкама потребна обавезан дневни ритуал са власником који не укључује само мажење. Најновија студија је показала да мачке више воле квалитетну интеракцију са људима него вишак хране у посуди. Квалитетна интеракција подразумева игру са интерактивном играчком која ће мачки омогућити да искаже своју предаторску природу. Научници препоручују штап са перјем и канапом као идеалну играчку.
7. Чувајте своју мачку унутра
Студија спроведена у Италији показала је да мачке које су већину времена проводиле унутра или сат времена дневно у кућној башти имале квалитетнији однос са својим власницима, од мачака којима су власници дозволили вишечасовно лутање напољу. Такође, мачке које су више времена проводиле унутра су генерално биле активније током дана, а мање активне током ноћи када су њихови власници спавали.
Илустрација: Идеалан период за социјализацију када су мачићи стари између две и девет недеља
8. Дружите се са мачком док је мала
Велики број студија је показао да свега неколико минута позитивне дневне интеракције са људима помаже мачићима да израсту у мачке које показују пријатељско понашање не само према људима већ и према осталим мачкама. Сматра се да је идеалан период за социјализацију када су мачићи стари између две и девет недеља.
9. Узмите у обзир и свој карактер и карактер мачке пре усвајања
Уколико пожелите да усвојите мачку из прихватилишта, издвојите одређено време да је заиста упознате. Иако се не чини тако у први мах, доношење мачке у кућу је велика одлука и озбиљан корак у њеном и вашем животу. Већина људи која је усвојила мачку сматра да њен карактер игра пресудну улогу у грађењу односа са њом. Прихватилишта су места која се обично сматрају стресним за животиње и ту будући власници могу јасно видети како се мачка носи са променама и тешким ситуацијама, што може доста рећи о њеном карактеру.
10. Пажљиво мотрите на њено понашање
Општи савет научника је да користите здраву логику. Пажљиво посматрајте како мачка реагује на вас и ваше поступке. Њен говор тела је у већини случајева суптилан. Малим сигналима као што су трептање и померање ушију мачка може да искаже незадовољство. Уколико покажете спремност да своје понашање делимично прилагадоте њој, мачка ће вас волети и узвратиће вам лепим понашањем.
Извор: https://nationalgeographic.rs/priroda/zivotinje/a23177/naucnici-otkrili-10-nacina-da-vas-macka-zavoli.html?page=2
ФОТО: Pixabay