Имате важан састанак ујутру и ваша мачка вас буди у 4 ујутро. Зашто? И шта можете учинити да спречите да се ово поново дешава?
Иако су мачке створене да буду активне ноћу и лове, током припитомљавања оне су се прилагодиле људском начину живота.
Домаће мачке су најактивније рано ујутру и у сумрак, а не усред ноћи. Оне такође мењају своје циклусе активности како би се уклопиле са својим људским укућанима.
То значи да ако спавате ноћу, ваша мачка такође треба да се одмара у том периоду. Многи људи спавају са својом мачком. У истраживању спроведеном на женама у САД, око 30 процената је спавало са најмање једном мачком.
Зашто онда поједине мачке желе да се играју у ситне сате?
Ово су три најчешћа разлога због којих вас ваша мачка буди и три савета како да решите проблем.
1. Гладне су
Ово је један од најчешћих разлога. Нажалост, једна од првих ствари које ће поспана особа учинити је да нахрани своју мачку. Потом, мачка ово понашање доживљава као награду и повећава се вероватноћа да ће вас будити и следећу ноћ.
Да бисте решили овај проблем, уверите се да ваша мачка добија довољно хране током дана. Можете их нахранити мањим оброком или сласном ужином непосредно пре него што одете у кревет.
Ако обично храните своју мачку ујутру, морате се уверити да ваша мачка не повезује време буђења са временом за доручак. Направите размак од најмање пола сата између устајања из кревета и давања доручка својим љубимицама.
Такође можете да научите своју мачку да храњење повеже са нечим другим, као што је изговарање “време је за доручак!”
Илустрација: Не храните мачку ако вас пробуди у току ноћи јер ће она то повезати са храном и наставити да вас буди из ноћи у ноћ
2. Ваша мачка нема рутину
Мачке воле рутину, а одржавање те рутине је чак повезано са смањеним нивоом стреса код мачака.
Да бисте је одржали, држите се одређеног времена за оброке, одређеног времена за игру и дотеривање. Све у исто време сваког дана, без изузетка.
Празните посип у редовним, предвидивим интервалима (прљав посип такође може бити разлог зашто вас ваша мачка буди). Покушајте да не померате посуде за воду или гребалице осим ако је преко потребно.
Када се нешто промени у њиховом окружењу, нпр. идете на одмор, премештате намештај или имате новог госта, или сте набавили још једног кућног љубимца – све су то разлози због којих мачка може да почне да вас буди.
Одржавајте рутину што доследније и на крају ће се ваша мачка навићи на нову нормалност.
3. Мачка не троши довољно енергије током дана
Опште је познато да мачке воле да спавају, али такође воле да се играју и растежу своја тела, баш као и људи.
Важно је да својој мачки омогућите приступ разним играчкама, посебно ако нисте често код куће.
Гребалице нуде мачкама место за пењање и истезање. Лопте и мекане играчке дају им прилику да се играју и вежбају.
Када сте код куће, окупирајте пажњу своје мачке интерактивном играчком (попут мачјег штапића) или играјте игру јурњаве по кући. Можете чак покушати сами да смислите игру у којој ће ваша мачка уживати.
Али немојте се играти са својом мачком сат времена пре него што пожелите да одете у кревет.
У идеалном случају, играње пре него што изађете и када дођете кући требало би да помогне да ваша маца остане мирна током ноћи.
Илустрација: Кључно је да игноришете понашање ваше мачке ноћу или рано ујутро
Све сам урадио али она и даље наставља да ме буди!
Ваша мачка би могла да настави своје ноћне посете још неко време после овога. Ово понашање се може чак погоршати краткорочно, приликом процеса прилагођавања. Зато, немојте одмах одустајати.
Кључно је да игноришете понашање ваше мачке ноћу или рано ујутро. Не устајте и ако можете, немојте комуницирати са својом мачком када вас пробуди.
Ако сте пробали све и ваша мачка вас и даље буди, време је да одете код свог ветеринара. Можда постоји здравствени разлог који узрокује такво понашање.
Надамо се да ћете се ви и ваша мачка договорити око време за спавање и када је време за буђење. Дефинитивно је могуће имати мачку и лепо се наспавати.
Извор: https://nationalgeographic.rs/priroda/zivotinje/a38971/Zasto-nas-macke-bude-u-toku-noci.html?inarticle_redrcmd_ng
ФОТО: Pixabay