Мачке су кућни љубимци који су често погрешно схваћени, а стална истраживања потврђују да ове животиње нису асоцијалне и да се блиско и искрено повезују с људима.
Што више учимо о мачкама, боље схватамо да су оне сложена бића са јединственим личностима и понашањем и способне су да уче. Од разумевања језика мачке до очувања њене безбедности и здравља, ово су 5 научно подржаних савета за побољшање живота ваше кућне мезимице.
1. Обратите пажњу на говор тела мачке
Мачке комуницирају с људима користећи говор тела и вокализацију. Међутим, док мачке мјаучу у “разговору” с људима, мјаукање варира у зависности од контекста, па људи нису увек супешни у његовом тумачењу.
На пример, споро трептање указује на позитивно емоционално стање мачке. Маца која није срећна (не жели да је неко додирује) укрути тело, удаљава се и слепљује уши уз главу, шишти или – ако сматра да нема другу опцију – почеће да гребе или уједа. Зато је увек боље дозволити мачки да вам приђе под својим условима, уместо да инсистирате на друштвеној интеракцији. Мачка која прилази са подигнутим репом даје пријатељски знак, док реп који љуља с једне на другу страну сигнализира узнемиреност.
Мачка увек треба да има опцију да одустане од било какве интеракције и побегне. Ако нисте сигурни, само је “питајте”: престаните да је мазите. Ако оде, није одушевљена контактом, а ако трља главу о вас, жели да наставите.
Илустрација: Важно је да се мачке осећају сигурно
2. Обезбедите мачки здраво и безбедно окружење
* Безбедан простор у који се мачка може повући ако се уплаши.
* Мачка мора имати сопствене одвојене кључне просторе: за храну, воду, тоалет, простор за вежбање и гребање, простор за игру и простор за одмор или спавање где опуштено и безбедно може да обавља своје дневне активности.
* Мачка мора имати услове за игру и предаторско понашање – најчешће игра са играчкама-штапићима са перјем које симулирају лов.
* Интеракције између човека и мачке морају бити позитивне, доследне и предвидиве, уз поштовање избора мачке о томе да ли ће, с ким и како комуницирати.
* Поштовање важности мачијих чула избегавањем непожељних стимуланса (јаки мириси и гласни звуци) и пружањем пожељне сензорне стимулације (на пример, коришћење мачије траве).
3. Одржавајте чистим мачији тоалет
Иако је овај део свакодневице са мачком непријатан посао, запамтите да је уредна и чиста посуда са посипом мачији императив, чак и кад имате само једну мачку у кући.
Лоша хигијена мачијег тоалета повезана је са ризиком од уринарних тегоба које могу бити опасне. Истраживање које је обухватило више од 12.000 власника мачака у Аустралији показало је да су проблеми са мокрењем код мачке чешћи у домац́инствима са малим бројем мачијих тоалета, нередовном хигијеном и употребом лоше подлоге. Ако мењате тип посипа за мачку, чините то полако, како би се мачка навикла на промену.
Илустрација: Хигијена мачијег посипа је на првом месту, тако штитите здравље љубимца и себе
4. Научите да препознате проблеме у понашању мачке
Ако имате више од једне мачке у дому, напетост између њих је вероватно уобичајена, али се често занемарује, јер није увек у виду физичке борбе. Знаци напетости међу мачкама се огледају у дугом посматрању, блокирању употребе ресурса као што су кревет, врата за излаз, посуда са храном… како би се спречило да их друге мачке користе. Овакво понашање код мачке може да изазове хронични страх, анксиозност и болести повезане са стресом.
Научите да препознате и управљате тензијама између мачака како бисте побољшали добробит свих страна. Ако пожелите да у дом доведете нову мачклу, а већ имате једну, будите свесни чињенице да многе мачке више воле да буду једине у домаћинству и не осећају се лепо са “цимером”.
Илустрација: Омогућите мачки избор, поштујте њену личност
5. Важност безбедности мачака и других животиња
Око 65 одсто власника мачака у Аустралији своје мачке увек држи у затвореном простору, док 24 одсто држи своје мачке затворене ноћу. Главни разлог држања мачака само у затвореном простору је присуство дивљих животиња у окружењу, а други разлог је забринутост због здравствених ризика повезаних са мачијим изласцима и лутањем, укључујући борбе мачака, заразне болести, незгоде и опасност од моторних возила.
Ипак, интересантно је да власници који држе мачке у потпуности у затвореном простору чешће пријављују њихово проблематично понашање. У идеалном случају, мачкама не би требало дозволити да слободно лутају без надзора, поготово ако живите у окружењу где се појављују дивље животиње.
Омогућите мачки избор, поштујте њену личност, обратите пажњу на њене потребе и покушајте да сагледате сопствени свет са мачије тачке. Верујте да ће ваша мачка бити веома срећна.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/4024791-5-proverenih-saveta-za-dobrobit-macke