Љубитељи зечева који их држе као кућне љубимце више него остали власници имају проблем да препознају знакове да је њихов зекоња болестан. Наиме, зец је врло вешт у прикривању знакова болести јер су кроз еволуцију научили да свака слабост може довести до тога да постане плен, па се тако понаша и кад је у кући као љубимац. Међутим, постоје неки знакови и симптоми који указују на то да је зец болестан.
1. Промене у апетиту: Ако приметите да ваш зец једе мање него обично или у потпуности одбија храну то може бити знак болести.
2. Промене у телесној тежини: Нагли губитак тежине, али и прекомерна гојазност могу указивати на проблеме са здрављем.
3. Промене у понашању: Зец који је апатичан, тром или мање активан него иначе може бити болестан. Такође, агресивно или нервозно понашање може бити знак стреса или болести.
4. Проблеми са дисањем: Тешкоће у дисању, шиштање, кијање или друге промене могу указивати на респираторне проблеме.
Илустрација: Зечеви су кроз еволуцију научили да крију своје слабости
5. Промене у измету: Промене у измету од пролива, затвора до крви или промене боје измета могу указивати на пробавне или друге здравствене проблеме вашег љубимца.
6. Очни проблеми: Очи зеца требају бити бистре, па присуство суза, гноја или промена у боји очију могу указивати на инфекцију или друге проблеме.
7. Проблеми са кожом и крзном: Промене у крзну, као што су опадање длаке, свраб, ране или промене на кожи, могу бити знак дерматолошких поремећаја код вашег љубимца.
8. Промене у урину: Уколико приметите да је урин зеца променио боју, мирис или количину, то може указивати на проблеме с бубрезима или мокраћним путевима.
Илустрација: Хромост код зечева најчешће указује на проблем са мишићима и костима
9. Хромост: Ако зец храмље или има проблема с кретањем, то може указивати на повреду или болест мишића и костију.
Ако приметите било који од ових симптома код свог зеца, важно је да потражите помоћ ветеринара који ће тачно дијагностиковати болест и препоручити одговарајуће лечење. Рано откривање и лечење болести код зечева може значајно побољшати њихову шансу за опоравак.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Unsplash/ Pixabay