Да ли мачке памте људе? И ако јесте тако, како то показују – и зашто?
Мери Молој, консултант за понашање животиња, каже да ова тема још није подвргнута детаљнијем истраживању. Ипак, постоје разлози да верујемо да нас мачке памте, пише Dailypaws.
Како мачке памте људе?
Мачке имају радно, краткорочно и дуготрајно памћење као и друге животиње (и људи). Једно од могућих објашњења о томе како и колико дуго мачке памте људе односи се на одређене ствари које су им неке особе учиниле, или су биле у њиховој близини.
Ваша мачка се можда не сећа госта који вам долази у посету, али “памти” да он није показао интересовање за њу. Ако мачка примети да је неко поред власника и да не обраћа пажњу на њу, њено краткорочно памћење занемарује искуство и након неколико сати – нестаје.
“Оно што се чува у дугорочном памћењу мачке директно утиче на испуњавање њених потреба. Реч је о храни, топлини, физичкој удобности и свему што је битно за њен опстанак“, каже Молој.
Илустрација: Мачка памти све што сматра посебно пријатним или непријатним
Она додаје да мачке уче најчешће удруживањем кроз класично и оперантно кондиционирање.
Класично кондиционирање позитивног појачања је техника која се користи за обуку мачака, док оперантно условљавање резултира последицом, позитивном или негативном, као одговором на одређено понашање.
“Нешто повезано са последицом која утиче на преживљавање мачка дуго памти“, објашњава Молој и додаје да мачка памти све што сматра посебно пријатним или непријатним.
Нека истраживања показују да мачке такође реагују на визуелна, звучна и мирисна сећања. Једна кључна студија пише о томе да мачићи могу да препознају мајку по мирису њеног тела, и то дуго након раздвајања.
Мирис, слух и вид доприносе сећању мачке, каже Молој. Ова чула могу бити поузданија од памћења лица, што ће ипак остати мистерија све док не будемо могли да добијемо директно објашњење од мачака!
Зашто мачке памте власнике?
Тренутно постоји више истраживачких закључака о томе шта памте пси, али се и у погледу студија о мачијем памћењу граби крупним корацима. Оваква истраживања помажу у разбијању предрасуда о томе да су мачке наши господари. У сваком случају, већина мачака ослања се на власнике као на изворе сигурности и удобности.
Илустрација: Однос између мачке и власника се гради кроз игру и учење
Направите више лепих успомена са мачком
Баш као и људи, мачке су склоне когнитивном паду и деменцији, јер старе. Ипак, власници увек имају довољно времена да са њима изграде незабораван однос пун љубави и толеранције.
“Што је више ситуација и понашања које делите са мачком, то ће ојачати њену позитивну повезаност са вама и маца ће то упамтити”.
Правилна социјализација помаже мачки да успостави позитивне везе са различитим мирисима, звуцима и искуствима. Ангажовањем и пријатном интеракцијом са љубимицом власник подстиче њен ментални и физички ангажман, и потврђује обострану повезаност.
Зато сваки власник треба да поштује границе у опхођењу са кућном љубимицом и да научи какву наклоност мачка жели да добије.
Научите да комуницирате с мачком тако што ћете препознати значење звукова које испушта и “читати” поруке које шаље махањем репа.
Мачка је способна да научи невероватне трикове, а ви је можете наградити игром, мажењем и стимулацијом посластицама и интерактивним играчкама.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/ponasanje-macaka/3689774-da-li-macke-mogu-da-pamte-ljude
ФОТО: Pixabay