Време је годишњих одмора када већина власника кућних љубимаца има проблем шта ће са својим псима и мачкама кад крену на летовање. Уколико немате рођака или комшиницу вољну да на себе преузме бригу о вашем љубимцу док ви нисте код куће једина опција је пансион за псе и мачке.
Хотела за кућне љубимце, пре свега псе и мачке, све је више у великим градовима, пре свих Београду и Новом Саду, поготово након пандемије короне.Како нам кажу власници ових пансиона у Новом Саду, последњих 10 година овај посао је у порасту, а прави бум доживео је током и нетом после пандемије, када су људи трагајући пажњом због смањењих контаката, посегнули за куповином и удомљавањем кућних љубимаца.
Пре је овај посао обично био везан уз приватне ветеринарске станице, где би се одвојио један део простора и за чување животиња. Данас већ постоје специјализовани хотели, па чак и они само за мачке или за мале псе. Отварају се и играонице за животиње, а постоје и пекаре за псе.
„Осам година имамо хотел за псе. Али за мале расе паса и избегавамо агресивне псе, јер је сам концепт да они буду заједно, да се играју и да их одвајамо само када је спавање. Нема кавеза, нити боксова. Пас мора бити чипован, уредно вакцинисан и заштићен против мува и крпеља. Пасош остаје код нас као и у хотелу за људе“ каже нам Зорица Стојков.
Како додаје, власници доносе храну, јер код малих раса кратак је дигестивни тракт, па свака промена исхране може да их поремети.
„Имамо одгајивачницу пудли и спонтано смо кренули са хотелом. Прво су пријатељи питали да ли могу да оставе љубимце, па људи који су куповали псе и просто указала се потреба за тако нешто, због чега смо кренули у озбиљнију причу. Након пандемије почела је експанзија узимања кућних љубимаца, поготово малих паса. Људи су били жељни љубави“, наставила је она.Посла се има. Више од 80 одсто су како каже Стојков стари клијенти. Пси овде долазе током читаве године, али постоје и ударни периоди, као што је ово доба године.
Иако се у Ужицу последњих година нуде услуге чувања и шетања власничких паса, чији број се значајно повећао, тек пре неколико дана је у том граду отворен први и прави пансион за псе.
Илустрација: Већина пансиона углавном прима мање псе на чување
Пансион се налази на око два километра од центра града, на Забучју, и у њему могу да се сместе само мале расе паса.
„Чување по сату кошта 300, за један дан је потребно издвојити 1.200, а ако пас остаје десет дана цена се може кориговати на 1.000 динара дневно“, објашњава за Данас власница пансиона.
У цену, додаје, нису урачунати трошкови исхране паса.
Многи пси реагују стомачним проблемима на измене у исхрани и због тога је потребно да њихови власници донесу храну“, објашњава наша саговорница.
За псе је уређен простор, који није класичан бокс, како би имали свој мир. Панисон има двориште од десетак ари и терасу површине четрдесетак квадратних метара, а планирано је да пси буду под надзором од 24 сата дневно.
Ангажован је, каже, и ветеринар у случају да буде потребна његова интервенција, а ускоро ће бити постављен и видео-надзор.
Потребно је, наглашава, да власници паса попуне упитник о здравственом стању, навикама и особинама својих кућних љубимаца.
„Људи нас позивају и информишу о условима и ценама, јер је све то ново у граду, а имамо заказаних разговора са власницима који желе на време да обезбеде смештај за своје љубимце, када крену на годишњи одмор“, каже власница тог пансиона.
Крагујевац: Пансиони и хотели за куце и маце
Лето и годишњи одмори подразумевају и појачану активност у пансионима и хотелима за кућне љубимце у Крагујевцу и околини. У пику сезоне места у пансионима морају да се на време резервишу због попуњености капацитета.
Дан смештаја за псе у крагујевачким пансионима креће се најчешће од 1.200 до 1.800 динара по дану.
Цена зависи од тога да ли је у питању „мања” или „већа” раса пса. Ако су у питању оне „средње” (попут лабрадора или ретривера) власници крагујевачких пансиона их рачунају у „мање”.
Такође, цену пансиона по дану, за 200 динара смањује и ако власници паса током њиховог одсуства донесу своју храну за кућне љубимце.
„Наравно, да има много више посла у сезони годишњих одмора“, каже једна власница једног од крагујевачких пансиона за псе.
Према њеним речима, власници своје љубимце остављају најчешће док су на летовању од 10 до 15 дана. Али, има и сталних муштерија, које, на пример одлазе да обиђу рођаке у иностранству, па онда своје псе остављају на чување и по месец дана.
У хотелу за маце дан пансиона кошта од 600 до 800 динара. Цена зависи од броја дана, до 15 је 800 по дану а преко тог 600 динара.
Наравно, постоје и посебни договори са власницима ако захтевају одређене специфичне услове, а пансиони и хотели за маце организују и превоз за смештај кућних љубимаца од куће током читаве године.
Илустрација: Власник је дужан да обезбеди храну за свог пса током боравка у пансиону
Суботица: Услуга пансиона за псе 1.000 динара по дану
Суботица има неколико пансиона за псе који власницима омогућавају да овде оставе своје љубимце када из било ког разлога путују.
Како за Данас кажу из једног суботичког пет салона и хотела, највећу гужву очекују од јула, када традиционално почиње сезона годишњих одмора и траје све до краја септембра, али напомињу да је пансион попуњен и за време божићних и новогодишњих празника, као и за оба Ускрса.
“Имамо сталне муштерије и госте који долазе из иностранства, који су из Аустрије и путују доле у своја места по Србији, па остављају псе код нас и када се враћају, онда их узимају или путују за Грчку на море”, кажу из овог пансиона за псе у Суботици.
Цена услуге пансиона износи 1.000 динара по дану, а љубимци су под сталним надзором, имају храну, воду, спаваонице, као и унутрашњу и спољашњу играоницу.
Објекат у којем бораве је климатизован, те се греје, односно хлади у зависности од временских прилика, а такође имају и велико двориште за шетњу, истрчавање и играње.
“Имамо дугогодишње искуство, око десет година се бавимо овим послом и наши услови су да пси морају бити вакцинисани и чиповани, да имају заштиту против бува и крпеља, то је због њихове сигурности, као и да женке нису у терању”, поручују из овог пансиона за псе.
Илустрација: У хотелу за маце дан пансиона кошта од 600 до 800 динара
Зрењанин: Чување паса од 700 до 800 динара дневно
Пораст броја кућних љубимаца у Зрењанину, пре свега паса и мачака, повећао је понуду услуга које су доступне њиховим власницима, од продавница опреме и хране до салона за шишање и хигијену, ветеринарских ординација и на крају пансиона за псе и мачке.
Како наводе власници паса и мачака, на првом месту њихових потреба су храна и опрема, на другом хигијена, онда следе услуге ветеринара и на крају смештај, уколико затреба.
„Наш салон за псе ради три године, кућних љубимаца је све више, ту су пси, мачке а има и зечева, којима скраћујемо канџе. Ми радимо купање, шишање, сечење ноктију, чишћење ушију, избријавање. Људи се све више заљубљују у псе а ми кад радимо, псе не везујемо, већ се трудимо да остваримо добар контакт са кућним љубимцима, како би уживали“, прича Катарина Кирћански.
Власница једног малог, белог пса Симона Франге каже да своју куцу води у салон на шишање и купање, док када путују гледају да се не раздвајају.
„Ја свог пса водим код обучених људи за све што треба, а када путујемо гледамо да се не раздвајамо или да буде код познатих“, каже Катарина.
Услуге смештаја кућног љубимца у пансионима за псе и мачке у Зрењанину кошта дневно од 700 до 800 динара, у зависности од пансиона.
Услужно чување паса, кажу у једном од пансиона за патуљасте псе, подразумева смештај у боксове кућице, или у дворишту, у зависности од навика паса.
Пси се током дана пуштају да се играју у дворишту, на услузи им је ветеринар, а чување до 15 дана кошта 800 динара дневно, док чување до месец дана кошта 700 динара дневно.
У другом пансиону за псе и мачке, кажу да је њихова цена дневног чувања љубимаца 700 динара и да ту не улазе трошкови хране, коју власници морају сами да обезбеде.
Зрењанин је у определио и један јавни простор где је ограђени паркић за псе, у насељу Багљаш. За псе луталице Зоохигијенска служба ЈКП „Чистоћа и зеленило“ поставила је и неколико кућица, како се пси не би смрзавали зими.
Сем тога, све се чешће испред продавница могу видети места за везивање паса, а и у огласима за смештај туриста наводи се да је у неким објектима могућ боравак љубимаца.
Илустрација: Што пас остаје дуже у пансиону то је цена нижа
Власници о ценама пансиона за псе и мачке
Пансиони за псе у Нишу наплаћују смештај од 600 до 1.600 динара по дану, односно од 7.000 до више од 15.000 динара месечно, уколико се они збрињавају на дуже од месец дана.
На ове цене би најчешће требало додати издатак за храну, коју власници паса сами обезбеђују, или је додатно плаћају пансионима, мада су „договори“ о томе „увек могући“ и умеју да буду повољни.
Власници паса, иначе, уобичајено и мимо пансиона за храну издвајају од 3.000 до око 15.000 динара месечно, у зависности од величине и начина исхране њихових љубимаца.
Смештај мачака у пансионима је нешто јефтинији, и стаје од 700 динара дневно до 11.000 динара, уколико се смештају на дуже од месец дана.
Храна за мачке је, такође, најчешће обавеза власника, мада су повољни договори са држаоцима пансиона могући. Али, посип за мачке је бесплатан, наглашавају овакву „предност“ у неким пансионима.
Један од власника пансиона на периферији Ниша, који има и собе за псе и боксове на отвореном, каже да дневни боравак кошта од 800 до 1.000 динара дневно, а да се цена смањује за 50 одсто уколико се љубимац смешта на дуже од месец дана.
„Храна је обавеза власника“, кажу у пансиону.
Други, такође на периферији града, каже да је цена смештаја на дан 800 динара, а да боравак који је дужи од месец дана кошта 80 евра.
„Дневни боравак за пса мале расе кошта 1.000 динара, средње- 1.200, а велике расе – 1.500 динара. Уколико пас остаје дуже од месец дана, власници плаћају 350, 400 и 500 динара по дану, у зависности од величине пса“, каже власник трећег пансиона, такође са периферије.
Дневни боравак мачака у том пансиону кошта 700 динара, односно 350 динара уколико мачка остаје дуже од месец дана.
Пансионска храна се плаћа додатно и износи 150 динара дневно- за мале и средње псе, 200 динара – за велике псе, те стотину динара за мачке.
„Уколико доведете два пса, цене ће бити дупло ниже“, кажу у овом пансиону, који је затвореног типа.
У „етно“ пансиону у једном селу код Ниша дневни боравак кошта 600 динара, уз обавезу власника пса да донесе храну, а у селу код Алексинца месечни смештај стаје 7.000 динара, у које је урачуната и пансионска храна. Пансион у алексиначком селу је отвореног типа, пси су напољу и имају своје кућице.
„Све ово је прескупо. Понекад смо принуђени да оставимо псе у пансиону, на различит период, и из разноразних разлога, а то кошта бога оца. Ако идемо на море 14 дана, пансионски смештај и храна за пса који није кренуо са нама кошта и више од 25.000 динара, што је цена јефтинијег летовања“, каже Мирјана, „поносна власница мешанца“.
Она додаје да су и сви други трошкови везани за кућне љубимце прилично високи, посебно ветеринарске услуге и лекови.
„Као да смо кажњени због тога што волимо животиње, преузимамо бригу о њима и склањамо их са улице“, каже ова Нишлијка која је удомила напуштеног пса.
Извор: https://www.danas.rs/zivot/pansioni-za-pse-i-macke-smestaj-kucnih-ljubimaca/
ФОТО: Pixabay