Зуби кунића никад не престају да расту и с времена на време могу направити проблеме.Реч је о ситуацији кад зуби кунића (секутићи и кутњаци) порасту толико да почну да им сметају док једу. Због тога је веома важно да власник редовно прегледа зубе свом дугоухом љубимцу.
Одрасли кунићи имају 28 сталних зуба. Већина биљоједа, укључујући куниће, зечеве, заморце и коње имају дугачке зубе који континуирано расту. Предњи зуби – секутићи су обично најуочљивији, али кунићи имају и кутњаке, што понекад може бити проблем, јер су теже уочљиви.
Како зуби кунића прерасту и постају превелики?
Жвакањем влакнастих биљака кунићи троше зубе који константно расту. Ипак, понекад је потребно да им се зуби ручно секу због бројних здравствених, еколошких и генетских фактора који доводе до њиховог бржег раста.
Секутићи су најлакше уочљиви кад постану предугачки. Они могу да расту толико да почну да се увијају и вире између усана. Ово је велики проблем, јер се такви зуби заглављују у шипкама кавеза или урастају у десни кунића, па чак и у непце.И кутњаци могу да порасту превише, али су тешко уочљиви без употребе спекулума који се поставља у задњи део уста како би се видело њихово стање. Власници често и не знају да ли њихови љубимци имају кутњаке.
Ако кунић не може да једе, врло брзо ће му се погоршати здравље.
Илустрација: Жвакање је од суштинског значаја за здравље зуба кунића
Проблеми због прерастања зуба код кунића
Први знаци зубних проблема код кунића су: слабљење апетита, бирање мекше хране, испадање хране из уста, лучење превелике количине пљувачке, шкргутање зубима, гнојни исцедак из ока и носа, слапљење, проблеми са варењем, поспаност, лењост. Прерастањем зуба се стварају оштре ивице које изазивају оштећења на језику и образима.
Лечење прераслих секутића и кутњака кунића
Предугачки зуби кунића лако се санирају. Њихово сечење није болно, уколико се правилно обави. Зубе кунића скраћује ветеринар, појашњава Petvet.
Прва и најбоља опција је брушење и оно најмање оштећује зубе. Брушење се обавља специјалним апаратом, под анестезијом, како би се смањио стрес и опирање кунића. Код брушења нема могућности да се зуб поломи. Скраћивање зуба кунића коришћењем ручне ротационе бургије захтева више вештине.
Друга опција је сечење зуба специјалним маказама. Овај захват се не ради под анестезијом и може се обављати код куће, под надзором стручњака.
Трећа опција је вађење зуба и обавља се само ако ветеринар процени да је то у најбољем интересу кунића. Ради се код тежих поремећаја и под тоталном анестезијом.
Кунић може најнормалније да настави да једе и живи без свих предњих зуба.
Може ли се спречити прерастање зуба код кунића
Иако не постоји начин да се спречи брз раст зуба код кунића, могу се предузети једноставни кораци да се спречи прерастање.
Проверавајте зубе вашег љубимца сваке недеље. Обезбедите кунићу исхрану богату влакнима која ће му помоћи да истроши зубе као што би то чинио у дивљој природи. Трава, лиснато поврће попут кеља и сено су одличне опције.
Жвакање је од суштинског значаја за здравље зуба кунића, па обезбедите доста предмета које ће грицкати. Комади дрвета и чврстих биљака, специјализоване играчке за жвакање и домаће играчке ће бити добар избор.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/amp/ostali-ljubimci/male-zivotinje/3719617-prerastanje-zuba-kod-kunica
ФОТО: Pixabay